Güncel

Şenyaşar Ailesi 200 gündür adalet arıyor

Adalet Nöbeti 200. gününde. Şenyaşar ailesi 200 avukat ile birlikte başsavcı ile görüşeceklerini duyurdu.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart’ta başlattığı Adalet Nöbeti, 200’üncü gününe girdi. “Şenyaşar Ailesi Adalet Köşesi” olarak adlandırılan alana gelen anne ve oğlu, “Herkes için adalet” yazılı dövizle nöbeti başlattı.

Avukatlar destek verdi

Aile sanal medya hesabından eylemlerinin 200’ünü gününe ulaştığını belirterek, “Şanlıurfa Adalet Sarayında #Adaletİçin200Gün’dür bekliyoruz. Hukuki sürecin işlemesi için 200 avukat ile birlikte başsavcı ile görüşeceğiz. (Yetkili savcı ailemizi ve kamuoyunu ikna edici hukuki süreci başlatmasını temenni ediyoruz)” mesajı paylaştı.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi’nin çağrısıyla bugün yüzlerce avukatın Urfa Adliye önünde Şenyaşar ailesi Adalet Nöbeti’ne katıldı ve saat 14.00’da açıklama yaptı.

Nöbetin 200’üncü günü nedeniyle 200 avukatın katılacağı açıklama öncesi aile, “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alana, saldırı zamanına ait ve nöbet süresince çekilen fotoğraflar ve pankart yerleştirildi.

Alana müdahale eden polis, Esvet ve oğulları Adil ile Celal Şenyaşar’ın fotoğraflarının olduğu, “14.06.2018 tarihinde Suruç Devlet Hastanesinin içinde baba ve 2 oğlu katledildi. 3 yıldır tek tutuklu yok. Üstünlerin hukuku son bulsun. Şenyaşar ailesi için adalet” pankarta ve fotoğraflara el koymak istedi. Pankart ve fotoğraflara el koyan polis, resimlerle insanların galeyana getirilmek istendiğini iddia etti.

Polis: Devlet burada

Bu sırada Emine Şenyaşar ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Anne Şenyaşar’ın “Devletin adaleti yok” söylemine, bir polis memuru “Devlet burada” diye cevap verdi.  Bu sırada polis ile avukatlar arasından da gerginlik yaşandı. Polisler daha sonra el koydukları fotoğraf ve pankartı adliyeye götürdü.

Muhabirler engellendi

Polis, yaşanan olayı görüntüleyen Mezopotamya Ajansı muhabiri Emrullah Acar’ın telefon ve fotoğraf makinesine el konulmaya çalıştı. Avukatlar ve Emine Şenyaşar’ın müdahalesiyle ile Acar’ın malzemeleri kendisine verildi.

Açıklama öncesi polis ablukası

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi’nin çağrısıyla bir araya gelen 200 avukat, Şenyaşar ailesinin nöbet eylemine destek verdi. ÖHD, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar ile baro başkanlarının da aralarında bulunduğu 200 avukat, nöbet eyleminde açıklama yaptı. Açıklama öncesi avukatlar, polislerce kalkanlarla ablukaya alındı.

Katliamın özeti

Abluka altında ortak açıklama metnini okuyan ÖHD Urfa Şubesi Eşbaşkanı Ali Arslan, desteğe gelen barolara ve avukatlara teşekkür etti. Hukuksuzluğun, adaletsizliğin yargı eliyle devam ettirildiği bu süreçte dayanışma içinde olmanın önemine işaret eden Arslan, “Suruç’ta, 2018 seçim sürecinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ailesi ve korumalarıyla birlikte Şenyaşar ailesine ait işyerine saldırısıyla başlayan olay Suruç Devlet Hastanesi’nde 3 kişinin vahşi bir şekilde katledilmesiyle sonuçlanmıştır. Bir kamu kurumu olan hastanede yaşanan katliam mülki amir vali, dönemin Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, emniyet güçleri ve hastane personelinin gözü önünde vahşice gerçekleştirilmiştir” dedi.

Dosya gizleniyor

Olayın üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen etkin bir soruşturmanın yürütülmediğini belirten Arslan, faillerin açığa çıkarılmadığını söyledi. Dosyada 3 yıldır devam eden kısıtlılık kararına değinen Arslan, dosyanın aile ve avukatlardan gizlendiğini ifade etti. Adli makamlardan umudunu kesen ailenin 9 Mart’ta, “Dosyada kısıtlılık kararının kaldırılması, etkin bir soruşturma yürütülerek faillerin açığa çıkartılarak cezalandırılması” talebiyle başlattığı Adalet Nöbeti eyleminin 200 gün boyunca her şeyi özetlediğinin altını çizdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu