Gençlik

İzmir YDG’den Turunç için basın açıklamasına çağrı!

H. Merkezi: Maltepe L Tipi Hapishane’de tutsak bulunan YDG’li Taylan Turunç üzerinde yaklaşık bir aydır uygulanan tecrite karşı İzmir Yeni Demokrat Gençlik (YDG) yapacağı basın açıklamasına çağrıda bulundu.

Taylan Turunç 15 Mart tarihinde 1 Mayıs Mahallesi’nde Gazi ve Ümraniye katliamlarında yaşamını yitirenler için düzenlenen anma yürüyüşüne gerçekleşen polis saldırısı sırasında gözaltına alınıp tutuklanarak Maltepe L Tipi Hapishane’ye gönderilmişti. 4 aydır Maltepe Hapishanesinde tutuklu bulunan Taylan Turunç tüm haklarından keyfi bir şekilde mahrum bırakılıyor. Hiçbir şekilde mektup, kitap, gazete ve dergi gibi sosyal yayın organları Turunç’a teslim edilmezken bunun için de hiç bir gerekçe gösterilmiyor. Geçtiğimiz günlerde ise Taylan Turunç’un durumu hakkında bilgi almak isteyen avukatlara, “sistemde kendi koğuşunda göründüğü” belirtildi. Ardından Turunç’un durumu hakkında net bir cevap verilmesinin istenmesi, aksi halde yasal yollara başvurulacağının belirtilmesi üzerine, bayram tatili gerekçe gerekçesiyle bilgi verilemeyeceği şeklinde bir cevapla görüşmenin sonlandırıldığı aktarıldı.

İzmir YDG, Turunç üzerinde uygulanan tecrite karşı yapacağı basın açıklamasına şu şekilde çağrıda bulundu: “Keyfi bir şekilde tüm özlük haklarından mahrum bırakılan ve 1 aydır tek başına bir hücrede tecrit altındadır. Taylan Turunç üzerindeki tercit uygulamasını tüm kamuoyuna deklere etmek için İzmir Yeni demokrat Gençlik olarak bir basın toplantısı düzenleyeceğiz.

Tüm duyarlı kamuoyunu ve halk gençliğini Taylan Turunçla ve tecrit edilen tüm devrimci demokrat yurtsever tutsaklarla dayanışmayı büyütmeye davet ediyoruz.

Basın açıklaması 13 Temmuz Çarşamba günü, İzmir-Konak’ta bulunan İHD binasında, saat 12.00’da gerçekleştirilecek.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu