Güncel

Yüzde 98 engelli olduğu halde tutuklanan Bekir Güven’den haber alınamıyor

Ömer Faruk Gergerlioğlu, yüzde 98 engelli tutuklu Bekir Güven’den haber alınamadığını belirterek, konuyu meclis gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yüzde 98 engelli Bekir Güven’in, 2015 yılında yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle verilen 22 aylık hapis cezasının onaylanması ardından tutuklanmasını meclis gündemine taşıdı.

Gergerlioğlu, Güven’in eşi Rukiye Güven’den aldığı bilgileri şöyle aktardı:

“Eşim Bekir Güven 2015 yılında sosyal medya paylaşımından dolayı 2016-2017 yılında soruşturma açıldı ve hakkında örgüt propagandası suçundan 22 ay ceza verildi. Ceza onaylandıktan sonra avukatların dalgınlığa gelince itiraz etmeyi unuttular ve ceza kesinleşti. Bir de Cumhurbaşkanı’na hakaretten bir yıl bir ay cezası var o ceza da İstinaf’da şu anda. Eşimi bir dükkanın önünde otururken almışlar, Eskişehir Kapalı Cezaevi’ne koydular, şu an daha haber alamadık kendisinden.”

Gergerlioğlu, Güven’in tutuklanmasıyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e şu soruları sordu:

  • Bekir Güven isimli yurttaşın avukatının cezayı temyiz etmediği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa Bekir Güven isimli yurttaşın yeniden yargılanması için yapması gereken koşullar nelerdir?
  • Bekir Güven isimli yurttaşın ailesinin kendisinden haber alamadığı iddiası doğru mudur? Bekir Güven isimli yurttaşın sağlık durumu nasıldır?
  • Bakanlığınız tarafından avukatların yapmadığı başvurularda hak ihlali yaşayan vatandaşlar için yapılacak bir düzenleme var mıdır? Eğer varsa bunlar nelerdir?
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu