EmekGüncel

Xiaomi Salcomp’ta Direniş Kazandı!

Türk Metal Sendikası ile Çin sermayeli Xiaomi ve iş ortağı Salcomp yöneticileri arasında Cumartesi gerçekleşen görüşmenin anlaşmayla sonuçlandığı açıklandı.

Avcılar’da kurulu bulanan Çin sermayeli Xiaomi Salcomp fabrikasında sendikalı oldukları için işten çıkarılan 170 işçinin mücadelesi sonuç verdi.  Çin sermayeli Xiaomi Salcomp yönetimi ile Türk Metal Genel Merkezi arasındaki görüşmelerde sözlü mutabakat sağlandı. İşten atılan işçilerin işe iade edileceği TİS görüşmelerinin 1 Ekim itibariyle başlayacağı aktarıldı. Görüşmelere katılan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın konuşmasını Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman okudu.

Salcomp yönetimi ile görüşen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın açıklamalarını aktaran Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman, “Salcomp Xiaomi işvereni ile 15 Eylül 2021 günü yaptığımız görüşmenin ardından, kendilerine anlaşmak için sunduğumuz koşullar, bugün -18 Eylül 2021- işveren tarafından kabul edilmiştir. İşveren Türk Metal’e üye olmaları nedeniyle işten çıkarılan tüm arkadaşlarımıza yeniden işbaşı yaptıracaktır” dedi

Pevrul Kavlak’ın işçilere gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Daha insanca bir yaşam için… Daha iyi bir ücret ve sosyal haklar için… Aşınız… Ekmeğiniz… Alın teriniz için Türk Metal’e üye oldunuz. Bazı sıkıntılar yaşandı, ancak değerli arkadaşlarım, Salcomp Xiaomi işvereni ile 15 Eylül 2021 günü yaptığımız görüşmenin ardından, kendilerine anlaşmak için sunduğumuz koşullar, bugün işveren tarafından kabul edilmiştir. Buna göre; işveren Türk Metal’e üye olmaları nedeniyle işten çıkarılan tüm arkadaşlarımıza yeniden işbaşı yaptıracaktır.

  • Bu amaçla, 21 Eylül 2021 Salı günü, işveren tarafının avukatı ve sendikamız yöneticileri bir toplantı yapacak ve işe dönüş koşulları belirlenecektir.
  • Sendikamız, buna karşılık bir iyi niyet göstergesi olarak, işyeri önünde bulunan ses aracı ve diğer araçları işyeri önünden kaldıracak, üyelerimiz Cumartesi ve Pazar günlerini evlerinde dinlenerek geçirecek, Pazartesi günü yeniden işyeri önünde toplanılacak, Salı günü anlaşma kesinleşene kadar eyleme devam edilecektir.
  • Salı günü yapılacak görüşmede anlaşma sağlandığı takdirde bütün arkadaşlarımız kesin olarak işyerlerine dönecektir. 
  • Bir diğer koşulumuz olan, sendikal haklara saygı gösterilmesi, sendikal baskı yapılmaması ve yetki itirazının geri çekilmesi de işveren tarafından kabul edilmiştir.
  • İşveren yetki itirazını çekmek üzere salı gününden sonra hemen başvurusunu yapacak ve toplu iş sözleşmesi süreci 1 Ekim 2021 gününden itibaren başlayacaktır. Toplu iş sözleşmesinden, bu tarihe kadar üye olanlar yararlanacaktır.
  • Ayrıca, salı günü anlaşma sağlandıktan sonra, Türk Metal sendikası üyesi olan arkadaşlarımıza sendikamız tarafından daha önce verileceği söylenen 1000 TL tutarındaki erzak çekinin henüz verilmeyen 750 TL tutarındaki kısmı Perşembe, gününe kadar Türk Metal’e üye olan herkese bir defada verilecektir.
  • İşten atılan üyelerimize, işsiz kaldıkları her gün için 100 TL olmak üzere, ayrıca bir destek ödemesi yapılacaktır.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu