EmekGüncelKadın

Xiaomi işçisi: Bu bir ifşadır, paylaşıyorum; fabrikada taciz var, tacizci Bekir Yazıcı…

"Bekir’i ifşalamaya başladığımızda bu kişi bize tehdit mesajları atmaya başladı. Bir kadın arkadaşla onu ifşaladığımızda silahla işyerine gelmiş"

Daha önce işçilerin iş durdurduğu Çinli firma Xiaomi-Salcomp, çoğunluğu kadın işçilerden oluşan bir yer. İşçiler fabrika önünde direnişe geçtiğinde, direnişe destek veren ama fabrikada çalışan bir kadın işçi, atılan kadın işçilerin de kendisinin de yaşadığı tacizi paylaştı. Sendikaya da durumu açan kadın işçi, ismini vermeden yaşadıklarını kaleme aldı.

Şimdi sözü ona bırakıyoruz:

“İçeride kadınlar olarak yoğunuz ve sürekli taciz olayları yaşıyoruz, bir kişi de değil birçok erkek tarafından tacize uğradığımız durumlar var. İsmi bilinmeyen erkekler de var. İsmi bilinen bir erkek de var. Birçok kadın, bu kişi hakkında şikayette bulundu, sözlü, yazılı tacizleri var, temaslı tacizleri var, fiziksel tacizleri var. Buna rağmen insan kaynaklarına, kalite müdür yardımcısına gidip şikayet etmemize rağmen hiçbir şey yapılmadı, işten çıkartılma durumu olmadı ama yasal haklarını aramak isteyenler bir saat bile beklemeden işten atıldı. Üzerinde 10-15 tane şikayet olmasına rağmen çıkartılmayan biri var. Bu insan çıkartılmıyor da neden yasal haklarını isteyenler işten çıkartılıyor? Şu an Salcomp’ta direniş devam etmekte, sendika girene kadar, kesinleşene kadar sanırım böyle devam edecek. Cuma günü eylem yaptığımızda çitlerle engellenmeye çalışıldık, birçok engel koymaya çalıştılar, dışardakilerle temas etmeyelim, konuşmayalım diye.

Taciz olayında da aynı şekilde; kanıtı olan insanlara “sen cevap verdin” denildi, ‘kanıtı olmayan’ kadınlara ‘kanıtlayın’ dediler. Kanıtı olan kadınlar üzerine daha farklı davrandılar. Fiziksel tacize de uğradım ben, sıkıştırma oldu aynı kişi tarafından, evli kadınlar aynı kişi tarafından, hamile olan kadınlar, üç çocuğu olan ayrılmış kadınlar aynı kişi tarafından tacize uğradı.”

Bekir Yazıcı bu işyerinde takım lideri: Birçok kadına tacizde bulundu!

Bir kadın arkadaş artık ne kadar zor durumda kaldıysa akrabasına bildiriyor, akrabası tehdit ediyor, ‘benim kuzenime yaklaşma’ diye. Kadını görevinden alıyorlar, yerini değiştiriyorlar, bu türden de mobing uyguluyorlar. Ama halen bu insana karşı hiçbir şey yapılmadı ve leke sürdürmüyorlar da. Birçok kadın aynı kişiden şikayetçi.

Bekir Yazıcı bu işyerinde takım lideri, insan kaynaklarına takım liderliğinden alındı, kalite müdürümüz işten çıkarılınca, Bekir Yazıcı’yı tekrar takım lideri yaptılar. Bu kişi bir kadın arkadaşımıza da aynı şekilde otel teklifinde bulunuyor, şahitlerimiz de var, sendikada biliyor bunu. Başka boşanmış bir kadın arkadaşımıza yaklaşmaya çalıştı; ‘gözleriniz çok güzel’ diyerek, başka bir kadın arkadaşımıza sözlü tacizde bulundu; ‘öpem geçsin’ gibi konuşmalar içerisine girdi.

Bana aynı şekilde gecenin bir yarısında mesaj attı; ‘yanımda olsan sana neler yapardım’ gibi… Uyardığım halde, hayatımda bir insan olduğunu söylememe rağmen devam etti. Mesajlarım, kanıtlarım var, ben bu mesajları insan kaynaklarına gösterdiğim zaman, Dilek hanım bana ‘sen karşılık vermişsin’ dedi. Hiçbir şekilde durumun düzeltilmesi, işten çıkartılma olmadı, daha önce bu durum başka bir şekilde yaşandı, bir kadın arkadaş hakkında küfürlü konuşma oldu, o kişiler konuşmasına izin verilmeden işten çıkartıldılar ama bu kişinin mesajlarının olmasına rağmen, defalarca şikayet edilmesine rağmen hiçbir şey yapılmıyor.

İşten çıkartılma, uyarılma yapılmıyor, takım liderliğini yapmaya devam ediyor. Taciz olaylarından sonra vardiyamı değiştirdim, kalp sorunum var benim, kadın olarak rahatsız edici durumlar bunlar, kalbim ağrıyordu.

Ben bölüm değiştirdikten sonra benim bölümümü değiştirmeye, ısrar etmeye çalıştı, arkadaşlarımızda şahittir bunlara. Beni kendi bölümüne geri almak istedi. Nereye geçersem adam bana rahat vermedi. Şu an vardiyamız değişti, tekrar onun vardiyasına aldılar, ben tekrar vardiyamı değiştirdim. Görmek bile istemiyorum, dayanamıyorum, adam bana fiziksel tacizde de bulundu.

Bekir beni sürekli tehdit ediyor!

Yaşlandırma odası dediğimiz, karanlık, sessiz bir oda orada daha önce en az üç kadın arkadaşımızı taciz etti. Ben de ürün almak için oraya gittiğimde peşimden geldi, elektrik paneliyle arabanın arasında kameranın görmediği bölgede beni itti ve üstüme yürümeye çalıştı. Ben kaçmaya çalıştığımda, içeri birisi girdiğinde ‘kardeşim ne yapıyorsun’ diye olayı çevirmeye çalıştı. Bugüne kadar bana ‘neden konuşmadın’ diyorlar, Bekir beni sürekli tehdit ediyor, ‘seni rezil ederim’ gibi mesajları da var.

Dediğini de yaptı, benim ona yaklaştığımı söyledi, aslında öyle bir şey asla yok. Benim hayatımda başka bir insan vardı, onunla alakalı mesajlarım da var. Bekir için evli, bekar fark etmiyor, evli arkadaşımıza da yaptı. Taciz mesajları atıyordu. Bir arkadaşımız korkusundan mesajları siliyor, ‘eşim görmesin boşanmayayım’ diye, daha sonra işten atıldığını duyduk. Ben bu olay üzerine kadınla konuşma içerisine girdim, bu konuşmadan sonra patlak verdi ve halen de hangi kadın arkadaşla konuşsam, Bekir’in adını duydukların da ‘tamam’ diyorlar hepsi, herkese farklı şekilde yaşatmış Bekir.

Başka bir arkadaşımıza kendini iyi göstermiş, en sonunda da ‘otelde buluşalım’ demiş. Kadın arkadaş şaşırmış, daha sonra işyerinde insanların içinde de söylemiş. İçeride mobingler, maaşlar ve taciz olayları ile ilgili çok şeyler dönüyor. Hiçbir şekilde düzeltme yapılmıyor. Tacize uğrayan kadın arkadaşlarla tek tek konuştuğumda ‘birlikte gidip insan kaynaklarına söyleyelim’ dediğimde ‘tamam diyoruz, gidelim’ diyoruz.

Bizim yan yana gelmemizi engellediler. Oysa hiçbirimiz vazgeçmedik!

Evli bir arkadaşla insan kaynaklarına gittik şikayet etmemize rağmen bu adamın böyle konuşamayacağını, Bekir’in yapmayacağını söylediler.

Daha sonra ekipleşmeye çalıştık, bölmeye çalıştılar, ‘o vazgeçti, o gelmeyecek, savunmayacak, konuşmaya gerek  duymuyor’  gibi bizi susturmaya çalıştılar. Bana gelip farklı konuşuyor, kadın arkadaşa farklı konuşuyorlar, ‘artık sen teksin’ diyorlar. Bizim yan yana gelmemizi engellediler. Oysa hiçbirimiz vazgeçmedik.

Bekir’i ifşalamaya başladığımızda bu kişi bize tehdit mesajları atmaya başladı. Bir kadın arkadaşla onu ifşaladığımızda silahla işyerine gelmiş. Hangimizi görürse öldürmeyle tehdit etmeye çalıştı.

‘Ben bu olayı yönetimle konuşacağım’ dediğimde ‘kimse yerinden mevkisinden olmasın, rezil olmasın’ gibi mesajlar attı, bu da tamamen bana karşı yazılan bir şeydi. Bu şekilde de tehditleri var.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu