GüncelManşet

(Video) Gemlik’te metal işçilerinden protesto

Bursa Gemlik’te Şehir Stadı önünde biraraya gelen Türk Metal-İş üyesi işçiler, toplu sözleşme sürecinde istenilen zammı vermemekte direnen ve oldukça düşük zam öneren MESS’i protesto ettiler.

Türk-İş’e bağlı Türk Metal-İş Sendikası, yeni dönem ücretleri için görüşme masasına oturduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)’in, işçilerin istediği zam oranını kabul etmeyip çok düşük zam yapma teklifini protesto ederek alanlara çıktı.

Bu protesto eylemlerinden biri de Bursa Gemlik’te gerçekleşti. Gemlik ve Orhangazi ilçelerinde çalışan ve iş çıkışı Gemlik Şehir Stadı önünde toplanan işçiler, ilçe merkezine kadar sloganlarla yürüdü.

 

“Barış olmadıkça üretmek de yok”

İskele Meydanı’nda yürüyüşü sonlandıran kitle adına açıklamayı sendikanın 2 Nolu Şube Başkanı Kemal Durmaz yaptı. Açıklamada, patronların, taleplerine duyarsız kaldığını belirten Durmaz, eylemlerin ülke çapında gerçekleştirildiğini söyledi.

115 bin metal işçisi adına gerçekleştirilen görüşmelerde 96 madde için 6 oturum yaptıklarını belirten Durmaz, “İlk 6 ay için yüzde 18 zam istedik, onlar yüzde 4,6 verdi. Yakacak zammı, izin yardımı ve bayram harçlığında ‘yüzde 24′ dedik, onlar 9 önerdi. ‘Barış içinde çalışma ortamı’ dedik, onlar ‘esnek çalışma’ dedi. Biz de ‘hayır’ dedik ve uyuşmazlık zaptı tuttuk” diyerek süreç hakkında bilgi verdi.

Otomotivde, demir çelikte, beyaz eşyada gündemi biz belirleyeceğiz. İnsanca yaşama hakkını kimsenin ayaklar altına almasına izin vermeyeceğiz. Bu güne kadar bu hak için yaşadık, bundan sonra da bunun için yaşayacağız” diyen Durmaz, “Üreten insana sevgi, emeğine saygı istiyoruz. İnsana sevgi, emeğine saygı olmadıkça huzur da yok, huzur olmadıkça barış da yok. Barış olmadıkça asla ve asla üretmek de yok” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Gemlik’ten bir ÖG okuru

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=2UuriosFqiY&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu