EkolojiGüncel

Vasat Aktivistler’den “Heryerkazdağları” belgeseli

Yönetmenliğini Burcu Gündüz K.’nin üstlendiği “Heryerkazdağları” belgeseli Vasat Aktivistler Youtube kanalında yayınlandı.

Kaz Dağları direnişi sırasındaki gündelik yaşama odaklanan Yönetmenliğini Burcu Gündüz K.’nin üstlendiği “Heryerkazdağları” belgeseli Vasat Aktivistler Youtube kanalında yayınlandı. Belgeselde Vasat Aktivistler, Luxus Alper, Komik Günler Cihan, Özgür Baba, Coast Duo ve Ne Münasebet isimli grup ve müzisyenlerin şarkıları yer aldı. Vasat Aktivistler tarafından yapılan açıklamada “Ekoloji mücadelelerinin tüm olağanlığıyla ve vasatlığıyla en can alıcı noktalarından birine, çadırlı bir nöbette gündelik hayatın dönüşümüne yapılabilecek katkıların varlığına dikkat çekmeye çalıştık” denildi.

Açıklamada “Çanakkale Kirazlı köyü yakınlarında, Balaban tepesinin eteklerinde, Kanadalı Alamos Gold ve onun yerli ortağı Doğu Biga Madenicilik şirketlerince siyanür havuzları oluşturmak amacıyla yapılan ağaç katliamına tepki olarak 26 Temmuz 2019 tarihinde başlayan çadırlı direnişe katılıp 18 Ağustos 2019 tarihinde çadırlı direnişin Fazıl Say’ın piyano dinletisiyle sonlandırılması kararını alan direniş komitesinin öngörüsünden bağımsız olarak direniş alanında kalmayı seçen aktivistlerin gündelik yaşamından kesitler sunan bu filmde, aktivistlerin eylemliliğinin yürüyüş, slogan, protesto ve benzeri unsurlarına özellikle yer verilmemiştir. Bu filmde 425 gün süren ve Türkiye’de bir şehir merkezinden uzak mesafede kış geçiren ilk direniş olma özelliğini taşıyan Kaz Dağları direnişinin gündelik yaşamın eleştirisine sunabileceği katkılar ön plana çıkartılmaya çalışılmıştır. Çevre ve şehir haklarını savunan tüm yaşam savunucularına dayanışma dolu selamlarımızla” ifadelerine yer verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu