Güncel

TÜGVA yöneticilerinin 31 Mart seçimine kadar İBB’de çalıştığı, seçimden sonra istifa ettiği ortaya çıktı

Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) 12 kişilik yönetim kurulundan başkanın ardından üç üyenin daha 31 Mart 2019’daki yerel seçime kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalıştığı ve seçimden sonra istifa ettiği ortaya çıktı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, TÜGVA’nın Genel Başkanı Enes Eminoğlu’nun 2015 yılında İBB’de işe alındığını açıklamıştı. KİPTAŞ’ta dört yıl çalışan Eminoğlu’nun 7 Ocak 2019’da ‘Genel Projeler Danışmanı’ sıfatıyla İmar Müdürlüğü’ne geçtiği; 11 Nisan 2019’da da İBB’den ayrıldığı belirtildi.

TÜGVA yönetim kurulundan 3 ismin daha İBB’de seçimlere kadar çalıştı. TÜGVA’nın Ortaokul Koordinatörü Fatih Yüksel, 22 Ağustos 2012’de İÇTAŞ A.Ş.’ye girdi. Yüksel, başkanından bir gün sonra, 12 Nisan 2019’da istifa etti. Eğitim Koordinatörü ve Mütevelli Heyeti üyesi Faruk Duruş ise 13 Eylül 2011’de işe girdi. İGDAŞ’ta çalışan Duruş, 14 Nisan 2019’da ayrıldı. Kültür Sanat Koordinatörü Mustafa Yiğit de BİMTAŞ ve KİPTAŞ’ta mimarlık yaptı.

Bu arada, TÜGVA’nın önceki başkanı ve şu an Mütevelli Heyeti üyesi olan İsmail Selamet, 18 Ağustos 2014’te İBB’de işe girdi. Selamet, 31 Ocak 2019’da ayrıldı.

Öte yandan TÜGVA’ya ait olduğu iddia edilen ‘Polis Özel Harekat’ başlıklı dokümanda, referans olunacaklar listesinde adı geçen iki kişiden A.U., kimlik ve eğitim bilgilerini doğruladıktan sonra dört yıl önce PÖH’e başvurduğunu, sınavı geçemediği için polis olamadığını söyledi. TÜGVA ile nasıl bir bağlantısı olduğuna ilişkin A.U., “Üye değilim. Ancak TÜGVA ile yakından çalıştım. Vakfa yardımcı oldun. Vakfın referans olduğunu biliyorum. Ama sınavı geçemedim” dedi.

Bir diğer isim A.D. ise mülakata girmediği için polis olmadığını belirtti. A.D., TÜGVA’ya gönül verenlerden olduğunu, referans talebinin bulunmadığını, onlardan da bir teklif gelmediğini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu