GüncelManşet

“Toprak Günü”nde İsrail Bir Köylüyü Tankla Vurdu!

Filistin topraklarındaki İsrail işgaline karşı direnişin sembolü haline gelen Toprak Günü’nün 42. yılında “Büyük Dönüş Yürüyüşü” için Filistinliler Gazze’de sınıra doğru harekete geçti. İsrail devleti ise bir köylüyü tankla ateş ederek katletti.

Filistinlilerin İsrail’e karşı bugün kitlesel bir eyleme hazırlanırken, İsrail ordusu Gazze’de Filistinli bir köylüyü tank ateşiyle öldürdü. Gazze’deki yönetimin sağlık bakanlığından yapılan açıklamada, 27 yaşındaki Ömer Samur isimli köylünün tank ateşinde hayatını kaybettiği, bir kişinin de yaralandığı belirtildi. Görgü tanıkları, Karara köyünün doğusunda yaşanan saldırı sırasında Samur ile yanındaki kişinin tarladan mahsul toplamakta olduğunu ifade etti.

İsrail ordusundan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise “İki şüpheli güvenlik noktasına gece saatlerinde yaklaştı ve şüpheli davranmaya başladı, tank onlara ateş etti” denildi.

 

Büyük Dönüş Yürüyüşü

İsrail’in 30 Mart 1976’da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymasının yıldönümü olan “Toprak Günü”nde Filistinli örgüt ve partilerin öncesinden yaptığı “Büyük Dönüş Yürüyüşü” çağrısına katılmak için halk sınıra doğru yürümeye başladı.

Filistin bayrakları taşıyan halk, 1948’de topraklarından göçe zorlanmaya karşı dönüş hakkını savunmak ve İsrail’i protesto için Gazze’nin kuzey, güney ve orta kesimlerindeki bölgelerden sınıra doğru yürüyüşe geçti.

Gazze’nin çeşitli yerlerinden gelen kitlenin, sınırın yaklaşık 700 metre yakınında toplanarak burada bir miting düzenleyeceği belirtiliyor. Yürüyüş Düzenleme Komitesi, sınıra 700 metre kala eylemcilerin buluşacağı noktaları belirlerken, bu bölgelerde çadırlar kurdu.

Çadırlara “Dönüş Kampları”nın adı verilirken, bazı çadırların üstüne de Filistinlilerin 1948’de İsrail tarafından zorla çıkarıldıkları köylerin isimleri yazıldı.

 

Neden 30 Mart?

Bu eylemin başlangıcı için seçilen 30 Mart, Filistinliler tarafından ‘Toprak Günü’ olarak kabul ediliyor. 30 Mart 1976’da, İsrail hükümetinin ülkenin kuzeyinde çok sayıda Filistinlinin toprağına yasadışı biçimde el koymasını protesto eden altı İsrailli Arap İsrail güçleri tarafından öldürülmüştü. Filistinliler o günden bu yana Toprak Günü ilan ettikleri 30 Mart’ta protestolar düzenliyor.

Eylemlerin, Filistinlilerin ‘Büyük Felaket’ olarak gördüğü, İsrail’in 1948’de kurulması sırasında yüzbinlerce Filistinlinin yerinden yurdundan olduğu 15 Mayıs’taki ‘Nekba / Nakba’ gününde son bulması bekleniyor.

filistin5

İsrail ordusundan savaşa gider gibi hazırlık

İsrail ordusu ise altı hafta sürecek bu eylemler nedeniyle alarm halinde. İsrail ordusu dün, Gazze sınırına 100’den fazla keskin nişancı yerleştirildiğini açıkladı.

Filistinlilerin barışçıl olacağını vurgulamasına rağmen İsrail ordusunun eyleme karşı adeta savaş hazırlığı yaptığı öğrenildi. İsrail’in Haaretz gazetesinde yer alan haberde, ordunun sınırı aşmaya çalışan Filistinlileri vurma konusunda “açık talimat” aldığı belirtildi.

İsrail Savunma Bakanı: Sınırdaki betonlara yaklaşanlar hayatını tehlikeye atar!

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından Arapça yaptığı açıklamada, Gazze’deki Filistinlilere seslenerek, “Hamas sizin hayatınızla oynuyor. Sınırdaki betonlara yaklaşanlar hayatını tehlikeye atar. Normal hayatınıza devam etmenizi ve kışkırtmalara katılmamanızı tavsiye ederim.” ifadelerini kullandı.

{gallery}filistin eylem{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu