Güncel

THK Başkanı 36 gündür istifa etmek istiyor

Yaz aylarında yaşanan orman yangınları sırasında düğünde olduğunu söyleyen Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Cenap Aşçı'nın 36 gündür istifası kabul edilmiyor. Aşçı, ikinci kez istifa dilekçesini verdi

Yaz aylarında yaşanan orman yangınları sırasında düğüne gittiği ortaya çıkan ve sonrasında Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanlığı görevinden istifa eden Cenap Aşçı’nın istifası 36 gündür kabul edilmedi. İstifanın neden kabul edilmediğine ilişkin bir açıklama da yapılmayan Aşçı yeniden başvuruda bulundu.

Bugün ikinci kez yargıya başvuran Aşçı, “Çekilme talepli dilekçemi ivedilikle karara bağlayın” dedi.  Aşçı, THK Kayyum Heyeti Başkanlığı görevinden istifa etmek için THK’ye kayyum atanmasına karar veren Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne 1 Eylül tarihinde istifa dilekçesi vermişti.

Orman yangınlarında kullanılmayan söndürme uçakları ve skandal açıklamalarıyla tartışmalara neden olan THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, istifa dilekçesinde, linç kampanyasına kurban edilmek istendiğini öne sürerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hepimizin yüreğini yakan orman yangınlarında pek çok mecra THK’yi ve özellikle şahsımı odağa koymuş, linç kampanyasına kurum ve ziyadesiyle şahsım kurban edilmek istenmiştir. Kurumu batıranlar, bunlarla hareket eden mihraklar ve maalesef bu kişilerin yalan ve iftiralarının peşinden gidenlerin haksız itham ve saldırıları da devam etmektedir. Etik kurallar ve geleneklerimiz de dikkate alınarak Medeni Kanunun 477’inci maddesi uyarında kayyumluk görevimden çekilmek istediğimi bildirir, sayın mahkemenizden bu madde uyarından kayyumluk görevinden ayrılmam hususunda gereğini arz ederim.”

Düğüne gitmişti

Muğla’da orman yangınları sürerken Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, uçak kiralamak için Türk Hava Kurumu’nu (THK) aramış, ‘Şu an hiçbir yöneticiye ulaşamayız’ yanıtını aldığını açıklamıştı.

Ardından CNN Türk canlı yayınına bağlanan THK Başkanı Cenap Aşçı düğüne gittiğini belirterek, “Bu akşam özel bir durumum vardı. Çocukluğundan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı, oraya gitmek durumunda kaldım” demişti. Aşçı’nın sözleri sosyal medyadan büyük tepkiye yol açmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu