GüncelKadın

Tecavüz faili Ercan Çelik’in tutuklanması talebine ret

İzmir Buca'da tecavüz faili Ercan Çelik isimli erkeğin tutuklanması talebi reddedildi

İzmir Buca’da nisan ayında Ercan Çelik isimli erkek tarafından bir kadın tecavüze uğradı. Ercan Çelik ilk duruşmada tahliye edilmişti. Dosyanın 2. duruşması için İzmir Bayraklı Adliyesi’nde görüldü.

Fail Ercan Çelik’in avukatı, kadın örgütlerinin sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı teşhir metnini mahkeme salonunda hedef aldı. Sanık Ercan Çelik’in avukatı duruşmanın kapalı yapılmasını talep etti. Mahkeme talebi reddetti.

Fail Ercan Çelik’in telefonu tutuklu olduğu dönemde dahi kullanılarak mağdura attığı mesajlar silinmiş. Fail, tutuklu olduğu süre boyunca dahi delilleri karartmaya devam etmiş.

Savcı mütalaasında da belirtildiği gibi mahkeme heyeti, eksik delil olduğu gerekçesi ile oy birliği ile tutukluluk talebini reddetti. Delillerin yeninden toplanmasını talep eden mahkeme heyeti davanın 3. duruşmasını 20 Aralık tarihine erteledi.

Kadın Savunması davanın ardından yaptıkları sosyal medya paylaşımında “Ercan Çelik ve avukatının bizi hedef almasına, mağduru suçlayıcı ifadelerine inat yan yana erkek adalete karşı gerçek adaleti savunmaya devam edeceğiz. Yaşasın dayanışmamız, yaşasın feminist özsavunmamız!” dedi.

Ne olmuştu?

Kadın Savunması, İzmir’de Ercan Çelik tarafından darp edilen ve tecavüze uğrayan kadının yanında olarak, açılan davanın ilk duruşmasında Çelik’in serbest bırakılmasına karşı açıklama yapmıştı. Ercan Çelik’i teşhir eden Kadın Savunması, Çelik’in tutuklu yargılanması gerektiğini söyleyerek gerektiği cezayı alana kadar davanın takipçisi olacağını belirtmişti. Sosyal medyadan yapılan açıklamanın ardından Ercan Çelik, kadından şikayetçi olunca Kadın Savunması bir açıklama daha yayımlamıştı. Açıklamanın tam metni şöyle:

Nisan ayında İzmir Buca’da bir kadın Ercan Çelik tarafından cinsel istismara maruz kalmış ve ilk mahkemede serbest bırakılmıştı. İzmir de servis şoförü olan Ercan Çelik’i teşhir etmiş ve failin tutuklu yargılanıp gereken cezayı alması için davanın takipçisi olacağımızı beyan etmiştik. Sosyal medyadan yaptığımız paylaşımın ardından Kadın Savunması’nın iletişim bilgileri üzerinden önce kendisi daha sonra da abisi bizimle iletişime geçerek “yaptığımızın yanlış olduğunu” beyan etmiş, paylaşımı kaldırmamız için hakaret etmiş ve şikayetçi olacağını söylemiştir. Ercan Çelik, mağdur kadından “kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçuyla şikayetçi oldu.

4 Eylül Cuma günü kadın Ufuk Karakolu’na ifadeye çağrıldı. Tarafımıza şu an için bir şikayet başvurusu iletilmemiştir. Ancak cinsel istismarı açığa çıkarmak, tacize, şiddete karşı mücadele etmek, faili teşhir ederek kamuoyuyla paylaşmak suç değil özsavunmamızdır.

Adli tıp raporlarına rağmen faili serbest bırakan kadını değil faili koruyan erkek adaletinize karşı yan yana mücadele edeceğiz.

Faili teşhir etmek suç değil özsavunmamızdır. Patriyarkaya karşı yaşasın suç ortaklığımız!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu