Kadın

T. Kürdistanı’nın 1 yıllık bilançosu: 45 kadın katledildi, 11 kadın intihar etti

H. Merkezi: İHD Kadın Komisyonu son 1 yılda T. Kürdistanı’nda yaşanan kadına dönük hak ihlalleri raporunu açıkladı. Rapora göre, son bir yılda 45 kadın katledildi, 11 kadın da gördüğü şiddet sonucu intihar ederek yaşamına son verdi.

  

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi Kadın Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bir yıllık kadın hak ihlali” raporunu açıkladı.

Raporu okuyan Hatice Demir, Türkiye’de ilan edilen OHAL ile kadınların yaşadıkları hak ihlallerinin vahim boyutlara ulaştığını belirterek, “OHAL ile bütün hak ve özgürlükler sınırlanmış, kadın dernekleri kapatılarak kadınların hak arama olanakları kısıtlanmış ve kadınlara yönelik şiddetle mücadele sekteye uğramış, yerel yönetimlere kayyım atanarak kadın kazanımları yok sayılmış, gebe-emziren kadınlar uzun gözaltı sürelerine maruz bırakılmış, çocuklu kadınlar tutuklamış, ceza evlerinde yaşanan işkence ve kötü muamele ayyuka çıkmıştır” diye konuştu.

 

“Şiddet insan hakkı ihlalidir”

Ortadoğu eksenli süren savaşa dikkat çeken Demir, kadın bedenin savaş alanına çevrildiğini söyledi. Savaşta kadınların sistematik cinsel işkenceye, tecavüze, köleleştirmeye, cariyeleştirmeye maruz kaldığını kaydeden Demir, “Kadına yönelik şiddetin ayrımcılığın bir türü ve bir insan hakkı ihlali olduğunu vurguluyor, kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcı politikalar sonlanana dek mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi ifade ediyoruz” dedi.

“Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bir yıllık kadın hak ihlali” raporunu İHD Yöneticisi Gülistan Yalçındağ açıkladı. 25 Kasım 2016 ile 25 Kasım 2017 tarihleri arasında kadına yönelik hak ihlali raporu verileri şöyle:

– Kadına yönelik şiddet sonucunda 11 kadın intihar etti, bir kadın ise intihara teşebbüs etti.

– Aile içi şiddet sonucu 35 kadın öldü, 26 kadın yaralandı veya şiddet gördü.

– Toplumsal alanda şiddet kadına yönelik şiddet sonucunda 10 kadın öldü, 14 kadın yaralandı.

– Yıl içerisinde 6 kadın cinsel istismar maruz bırakılırken, 5 kadın da fuhşa zorlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu