Güncel

Suruç Aileleri İnisiyatifi, 6. yılında Suruç yolculuğunun başladığı yerde eylem düzenledi

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç katliamının 6. yılında Kobanê'yle dayanışmak için gençlerin yola çıktığı Kadıköy Belediyesi önünde adalet talebiyle açıklama yaptı

Katliamın 6. yılında Kadıköy’de biraraya gelen Suruç Aileleri, “Cumartesi Anneleri, Hrant Dink, Berkin Elvan, Rabia Naz, Suruç, 10 Ekim, Amed, Hendek, Antep, Soma, Roboskî, Gülistan Doku, Şenyasar, Deniz Poyraz… Herkes için adalet” yazılı pankartı ve adalet taleplerinin yer aldığı dövizlerle bir eylem düzenledi.

Eyleme, Suruç Aileleri, ESP, Birleşik Mücadele Güçleri, HDP, devrimci ilerici güçler ve gençlik örgütleri destek evrdi.

Kampanyanın yürütücülerinden SGDF adına söz alan Yaren Tuncer, 33’lerin devlet-IŞİD işbirliğiyle katledildiğini hatırlattarak şöyle konuştu:

“Onların yola çıktığı yerden bu defa adalet için yola çıkıyoruz. O zaman da bu korkaklar, kurdukları barikatlarla engellemek istedi. Rojava kadın devrimi ile Gezi’nin çocuklarının köprü olmasını engellemek için bu katliamı gerçekleştirdiler. Suruç katliamından sonra her türlü operasyona, gözaltına, gözaltında kayıplara direndik, adalet demekten, sokak sokak mücadeleden geri durmadık. 33’lerin yola çıktığı yerden adalet için yola çıkıyoruz. Katillerden hesabı gençlik soracak, katillerden hesabı halklar soracak.”

Kardeşi Ezgi Sadet’i katliamda kaybeden Özgen Sadet de onların aileleri, yoldaşları olarak 33’lere adalet mücadelelerini sürdürme sözü verdiklerini söyledi. Suruç’ta yaralanan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü de bu coğrafyanın katliamlar ve bunlara karşı adalet yürütenlerin coğrafyası olduğunu söyledi. Tümüklü, “Kuruluşunda Mustafa Suphilerin katline, Şenyaşarlardan Berkin Elvan’ın katledilmesine, Van’da 33 köylünün katledilmesinden 6-7 Eylül olaylarına, Sivas’tan Maraş’a Çorum’a bir katliamlara karşı mücadele edenler var” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Kadıköy Belediyesi önünden Beyaz Köşk’e yürümek için sembolik yürüyüş kolundakilerin etrafı polisler tarafından kalkanlarla sarıldı. Yürüyüş kolundakiler ise bunun üzerine oturma eylemi başlattı.

Polis Volkan Uyar, Emrah Topaloğlu, Ümmühan Özdemir, Şükran Yaren Tuncer ve Mustafa Kazak’ı işkence yaparak gözaltına aldı. Gözaltıların Sahrayıcedit’te bulunan Kadıköy Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu