GüncelManşet

Sokakta beş saat bekleyen cenaze, Suriye’de ölüm, Türkiye’de “ölümlü sıtma”!

H. Merkezi: Mültecilere dönük toplumsal umursamazlığın ırkçı yansımaları Suriyeli bir genç kadının ölümüne neden oldu. Xalep’ten dört yıl önce Türkiye’ye gelen Yasmin El Hammud, rahatsızlığı için gittiği hastaneden “iyileştin” denilerek gönderildi, sokakta yaşamını yitirdi. Ancak sağlık görevlilerinin ilgilenmediği Yasmin’in cenazesini taşımak istemeyen cenaze aracının şoförü de duruma eklenince, genç kadının cenazesi 5 saat sokakta kaldı!

Halep’ten dört yıl önce Türkiye’ye gelen 27 yaşındaki Yasmin El Hammud, iki yıl önce düşüp belinden rahatsızlanmış, geçtiğimiz günlerde bu rahatsızlığı nüksedince babası tarafından Gaziantep Doktor Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmüştü. Göğüs kalp damar cerrahisinde dört gün kalan genç kadın, dün “İyileştin” denilerek evine gönderildi.

 

Cenaze 5 saat yerde kaldı!

Suriyeli mültecilere dönük toplumsal umursamazlığın ilk ırkçı yansıması olan tedavisinin tam yapılmaması durumu sonrası hastaneden ayrılan genç kadın minibüs duraklarına geldiğinde, başını tutarak yere düştü. Olay yerine çağırılan sağlık ekipleri, Yasmin El Hammud’un hayatını kaybettiğini belirledi. Bu kez görevliler bu ölümü “normal” değerlendirip rapor bile hazırlamayı “unutarak” kadının cenazesinin olduğu yerden ayrıldılar.

Ancak bu ırkçı uygulamalar hayatına mal olan genç kadın için bu kadarı da yetmezdi! Bu kez cenazesini taşımak için çağrılan cenaze aracının şoförü “ölüm raporu olmadığı” gerekçesiyle cesedi götüremeyeceğini söyledi. Ve cenaze tam beş saat yerde kaldı!

Mahallelinin çağrısı üzerine gelen polisin sağlık görevlilerini yeniden çağırıp olay yeri inceleme ekiplerine haber vermesi üzerine rapor hazırlandı, tutanak tutuldu ve cenazenin başında birbirlerini suçlayarak tartışan sağlık görevlileri ile cenaze aracı şoförünün atışmaları sona erince sokakta üzeri battaniyeyle örtülen kadının cenazesi tabutla morga götürüldü.

 

Morgda bekleyen cenaze, Suriye’de ölüm, Türkiye’de “ölümlü sıtma”!

Otopsi yapılması beklenen genç kadının cenazesi morg soğuğunda bekletilirken Türk egemenleri “Suriyeli kardeşlerimize bahşettikleri iyilikleri” sıralayarak emperyalist ülkelerden dilendiği paralarla cebini şişirmeye devam ediyor; Yunanistan başta olmak üzere geçiş ülkeleri Avrupa ülkelerine gidişlerin önüne geçerek mültecilerin “mülteciler hapishanesi” haline gelen Türkiye’de kalmasını sağlayarak, Suriye’de “ölümü gören” mültecileri Türkiye’de “ölümlü sıtma”ya razı ediyor!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu