Kadın

SKM 4. Kongresi Gerçekleştirildi

25 Mart’ta Su Gösteri Merkezi’nde Sosyalist Kadın Meclisi 4. Kongresini gerçekleştirdi. Saygı duruşu ile başlayan kongrede öncelikle divan seçildi ve ardından açılış konuşması yapıldı.

İstanbul: 25 Mart’ta Su Gösteri Merkezi’nde Sosyalist Kadın Meclisi 4. Kongresini gerçekleştirdi. Saygı duruşu ile başlayan kongrede öncelikle divan seçildi ve ardından açılış konuşması yapıldı.

Kongre birçok kadın örgütünün, sendika ve dernek temsilcisinin ve HDP eş genel başkanı Pervin Buldan’ın da katılımıyla gerçekleşti. SKM MYK üyesi Beycan Taşkıran’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından kongre dayanışma mesajları ile devam etti.

Kadın dayanışmasının güzel örneklerinden birinin yaşandığı kongrenin ilk bölümünde katılım gösteren kadın örgütlerinin, sendika ve dernek temsilcilerinin konuşmalarına ve birçok hapishaneden tutsak kadınların kongreye gönderdikleri dayanışma mesajlarına yer verildi.

Açılış konuşmasının ardından söz alan HDP eş genel başkanı Pervin Buldan konuşmasında, kadınların ortak amacının; kadınların özgürlüğü ve kadınların eşitliği olduğunun altını çizdi. Buldan; kadın derneklerinin kapatıldığını, kayyumlar tarafından belediyelerin açtığı kadın kurumlarının kapatıldığını hatırlatarak bu saldırıların kadınların örgütlenmesine olan tahammülsüzlüğün bir göstergesi olduğunu belirtti. Taciz, tecavüz ve çocuk istismarının çok yoğun yaşandığını söyleyen Pervin Buldan, “kadınlar yaşamın bütün alanlarında birleşmeli” dedi.

Kadın Örgütlerinden Dayanışma Mesajı

Buldan’ın ardından Mor Dayanışma’n Cemile Baklacı SKM’nin 4. Kongresi’ni selamlayarak kadınların bütün engellemelere, tehditlere rağmen eşitlik mücadelesinden geri adım atmadıklarını vurgulayarak kadın dayanışmasını yükseltme çağrısı yaptı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden Sultan Yıldız da konuşma yaparak kongreyi selamladı. Katliamın üzerinden 33 ay geçmesine rağmen soruşturmada hiçbir ilerleme olmadığını kaydeden Yıldız; adalet mücadelelerine destek isteyerek, kadınların birleşmesi gerektiğinin mücadelenin ilerlemesi için şart olduğunu söyledi.

Yeni Demokrat Kadın’da kongreye katılarak dayanışma mesajını paylaştı. YDK adına Söz alan Elif Kaya; toplumsal muhalefetin sindirilmeye çalışıldığı, yapılan bütün eylem ve etkinliklerin engellenmeye çalışıldığı dönemde yapılan kongrenin kadınların ısrarlı ve kararlı duruşları ile örgütlenen çalışmaların önemli olduğunun altını çizdi. Kaya, kongrenin de bu ısrarın bir parçası olduğunu vurgularak, kadın dayanışması yükseltme çağrısı yaparak kongreyi selamladı.

Ardından İHD İstanbul Şube Başkanı Av. Gülseren Yoleri söz alarak kadınların her alanda eziliyor oluşunun, siyaset alanından silinmek istenmesinin, kadınların yaşamı temsil etmesinden kaynaklandığını belirtti. “Biz bu saldırıları boşa çıkarabiliriz” diyen Yoleri kongreyi selamladı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu’ndan Ayfer Koçak, “kadınların eşit temsiliyetini örgütlememiz gerekiyor” diyerek kongreyi selamladı.

SYKP’den Feray Mertoğlu, “Faşizm kurumsallaşıyor ve kurumlara baskı artıyor ancak kadınların direngenliğini kıramıyor” dedi. Tutsak kadınların duvarlara rağmen kongrede olduğunu söyleyen Mertoğlu; tutsak olan kadınlara selam göndererek kongreyi selamladı.

KHK ile işten atılan KESK üyesi Sema Uçar, OHAL ve KHK zulmü ile işlerini nasıl kaybettiklerini ve şimdi seslerini duyurmaya çalıştıklarını aktardı. Bakırköy, Kadıköy ve Kartal’daki eylemlerini hatırlatan Uçar, “Kadınlar arasındaki bağın daimi olmasını istiyorum” dedi.

ÖGK adına Helin Yılmaz, Suruç’ta yaşamını yitiren kadınları anarak, bugün onlarsız buluştuklarını söyledi. Yılmaz, “Liselerde kampüslerde yurtta sokakta evde işte savaşın ağırlığı, kadın düşmanlığından tüm hayatımız kısıtlanıyor” dedi. Yılmaz, “8 Mart’ta, 25 Kasım’da gördük ki sınırları zorlanan kadınlar hayatının altını üstüne getiriyor. Bunca yere düşmelerden yıkılma yenilmelerden hayat doğacak” dedi, kongre iradesini selamladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu