EmekGüncel

Sinbo direnişine polis saldırısı: Çok sayıda gözaltı

Sinbo direnişçisi Dilbent Türker'in “Yürüyüş: Kod Adı 29” şiarıyla Ankara’ya yapacağı yürüyüşün başlangıcına polis saldırdı, çok sayıda kişi gözaltına alındı

Kod 29’la işten atılan TOMİS üyesi Sinbo işçisi Dilbent Türker’in “Yürüyüş Kod Adı 29” şiarıyla İstanbul’dan Ankara’ya yapacağı yürüyüşün başlama startı fabrika önünde yapılan basın açıklamasıyla verildi. Basın açıklamasının ardından Dilbent Türker ve TOMİS temsilcisi Onur İyidoğan berelettikleri gibi yürüyüşe başladı. Polis, iki işçiyi Avcılar Kaymakamlığı’nın yasaklama kararını gerekçe göstererek darbedip gözaltına aldı.

Bunun üzerine destek ve dayanışma için basın açıklamasına katılan kurum temsilcileri (Dev Tekstil, BDSP, Mücadele Birliği, Devrimci Öğrenci Birliği, İşçi Temsilcileri Konseyi, SKM, Kaldıraç, DGB, HDP, DAF, BİK, Dev Yapı İş vs.) sloganlarla tepki gösterip, gözaltına alınan işçilerin serbest bırakılması için oturma eylemi başlattı. Polis, kalkanlarla kitleye saldırdı ve çok sayıda insanı darp ederek, ters kelepçe takıp gözaltına aldı.

“Gözaltılar serbest bırakılsın!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Sinbo’da direniş kazanacak!”, “Zafer direnen işçilerin olacak!” sloganlarını haykıran kitlenin gözaltına alınmayan kısmı da polis barikatı önünde gözaltıların serbest bırakılması talebiyle oturma eylemine başladı.

Sinbo önünde polis tarafından önleri kesilen kitlenin oturma eylemi devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu