EmekGüncel

Sinbo direnişçileri Ankara yürüyüşünün 5’nci gününde Tuzla’da gözaltına alındı

Sinbo fabrikasında çalışan ve sendikaya üye olduğu gerekçesiyle Kod-29 ile işten atılan TOMİS üyesi Dilbent Türker Ankara yürüyüşünün 5’nci gününde de polis saldırısıyla TOMİS temsilcisi Onur Eyidoğan ile birlikte Tuzla’da gözaltına alındı

Sinbo direnişçilerinin Kod-29’un, sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması, tüm çalışanlara iş ve gelir güvencesi sağlanması, Dilbent Türker’in işe geri alınması talebiyle Sinbo fabrikası önünden Ankara’ya başlattığı yürüyüş 5. gününde Tuzla’dan devam ediyor.

Tuzla İçmeler Köprüsü’nde sabah saatlerinde tersane işçilerine seslenen direnişçiler Limter-İş Sendikası ile birlikte bildiri dağıtımı gerçekleştirdi. Bildiri dağıtımı sırasında TOMİS üyesi Dilbent Türker’in direniş süreci aktarılarak “Sinbo direnişi kazanırsa tersane işçisi de kazanacak” denildi ve dayanışma çağrısı yapıldı.

Ardından yürüyüşe başlamadan önce açıklama yapıldı. Dilbent Türker “Taleplerimiz karşılanana kadar Ankara yürüyüşümüzünden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

TOMİS temsilcisi Onur Eyidoğan “Bugün 5. günümüzdeyiz. Dün akşam bıraktığımız yerde, Tuzla’dayız. Bu yasaklar ve engellemeler sendikal faaliyeti engellemeye dönüktür. Yasakları tanımıyoruz” dedi.

‘Yürüyüş anayasal haktır’

Limter-iş Başkanı Kanber Saygılı yaptığı konuşmada “Çalışma koşulları işçilerin aleyhine her gün derinleşerek ve ağırlaşarak devam ediyor. Bir avuç sermaye daha da büyürken işçi sınıfı ve ezilenlere dönük saldırılar alabildiğine artıyor. Yürüyüş hakkı anayasal bir haktır. Gözaltı ve baskılar arkadaşlarımızın yolunu kesemeyecek. Onların yürüyüşü işi sınıfının yürüyüşüdür, bizim yürüyüşümüzdür. Onlar kazanırsa işçi sınıfı kazanacak” dedi.

Konuşmaların ardından TOMİS temsilcisi Onur Eyidoğan ve Sinbo direnişçisi Dilbent Türker yürüyüşe başladı. Yolları kesilen direnişçiler gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu