Makaleler

Rojava’dan bir Partizan: “BİZİM ULAŞ… Zor ve sancılı dönemlerin yoldaşı…”

Rojava'dan bir Partizan ölümsüzlüğünün birinci yılında anılan BÖG Komutanı Ulaş Bayraktaroğlu için "Umut olur. Düş olur. O an gözler  ona çevrilir. Ulaş tam da böylesi dönemlerin insanıdır. Zor ve sancılı dönemlerin yoldaşıdır" diyerek bir yazı kaleme aldı.

Bazı insanlar tabuta konulup mezara gömülmez, mezarlıklarda aranmaz. Dört tahtaya sığmaz. Üzerine toprak atılıp geride bırakılıp gelinmez. Çünkü  onlar mekan ve zamanlara sığdırılamayacak kadar büyüktürler.  Toprağın en derininde yükseklerin en zirvesinde dalgaların ortasında YÜREKTİRLER.  Çünkü onlar her yerde olacak kadar çokturlar. Onları böyle yapan zaman ve mekan tanımayan düşleridir. Çünkü onlar karanlığın en koyu anında  umudun isimsiz sahipleridir. Zulmün olduğu ve zorbaların bulunduğu her yerde eğilmez baş. Herkesin susturulmaya dilsizleştirilmeye umudun söndürülmeye çalışıldığı bir dönemde KUTUP YILDIZLARıdır.

Kemal Pir, Ulaş Bayraktaroğlu, Nubar Ozanyan yoldaşlar bu türden insanlardır. Ele avuca konmaz hiç bir yere hiç bir zamana sığdırılamazlar. Çünkü onların mayalarında devrimin şifreleri kodlanmıştır. Elleri vicdan ve yürekleri insan gözlüdür. Dokuları başkadır. Çünkü onlar dalgalarının üstündeki köpüklerdir.

Ulaş, Ulaştan günümüze dillenen bir devrim türküsüdür. Taksimden Rojava’ ya uzanan bir yoldaş köprüsüdür. Filistine yollanan bir enternasyonal SELAMDIR.  Kötülüklerin her yanı kuşatıp  çirkinliklerin her yanı sarmaladığı bir dönemde sıkılı bir devrim yumruğudur.

Devrim mücadelesinde sarsıcı zorlu dönemler yaşanır. Umutların kırılmaya iddiaların sarsılmaya  amaçların silikleşmeye  tasfiyecliğin esmeye başladığı bazı dönemler olur. Faşizmin karabasan gibi umudun üstüne çöküp umutsuzluğu egemen kılmaya çalıştığı dönemlerde bazen teredütler yaşanır. İşte o zaman sıkılı bir yumruk ortaya çıkar zulmün  karşısına dikilir. Tasfiyeciliğin önünde durur.  O anlar da  umut taşıyıcısı yürek işçisi teredüt etmez  boşluklara prim vermez, sıkar yumruğunu. Umut olur. Düş olur. O an gözler  ona çevrilir. Ulaş tam da böylesi dönemlerin insanıdır. Zor ve sancılı dönemlerin yoldaşıdır. Ulaş denince mertlik, yiğitlik, en zor günde yoldaşına uzanan samimi bir dost eli akla  gelir. Yoldaşına naifçe bir tebessüm akla gelir.

 

BUNDANDIR Kİ ÇOK SEVDİK ULAŞ’I!

Biz bundandır ki çok sevdik Ulaş’ı. Yiğitliğini mertliğini sevdik. Yoldaşlığına inandık. Dostluğuna güvendik. Bundandır ki herkesten ve herşeyden çok sevme hakkını elde ettik. Tasfiyeciliğin ihanetin kaçkınlığın sahteliğin prim yapmaya çalıştığı etki alanı bulup sözünün dinlendirilmeye çalışıldığı bir süreçte bir kez daha “KOMUTAN CEPHEDE KOMUTANDIR” ilkesini kanıyla Rojavanın devrim topraklarına yazdı. “Gitmediğin yere yoldaşını YOLLAMA” sözünü bir kez daha tasfiyeci kaçkınlara hatırlattı. Unutulmaması gerektiğine büyük ihtiyaç duyulduğu bir dönemde bir kez daha yaşam ve savaşıyla bizlere devrimin ve savaşın sözlerini hatırlattı.

Ulaş Bayraktaroğlu, komutanlığını cephelerde korkusuzca yapan bir yoldaştı. Tıpkı Kemal Pir, tıpkı general Nubar ozanyan gibi. “CEPHEDE OLMAYANA KOMUTAN DENMEZ”,Savaş yoldaşlarının yanında olmayana PARTİLİ denmez.” İlkelerinin doğruluğunu bir kez daha yaşamı ve savaşıyla bizlere öğretti. Düşman üzerine ilk giden,  cepheye koşan  cephelerden geri gelmek istemeyen o oldu. Bundandır ki o herkesin yoldaşı ve öncüsü oldu. “ULAŞ YOLDAŞ, NE YAPAR EDER, MUTLAKA GELİR!” güveni asla eksik olmadı.

Rojava savaş sahasında devrimci örgütler arasında destek dayanışma ve sahiplenmenin en ileri örneğini ve duruşunu o gösterdi.Bugün yaratılan ve kazanılan her devrimci değerde onun büyük emeği ve çabası vardır.  Bir yandan komünarların önderi özgürlük güçlerinin komutanı olurken “önde ve ilerde olana katılırım” diyecek kadar devrimci fikri ve gerçekliği her şeyin önünde ve üstünde gördü. Bu fikri cesaret ve samimiyetle ortaya koydu. Bu fikre büyük inandı.

Sevip devrimciliğine değer verip saygı duyduğu NUBAR OZANYAN yoldaşını her gördüğünde “ BEN TİKKO’cuyum. Örgüt olarak hepimiz TİKKO’ya katılacağız” diyerek, mavi gözleriyle dolu dolu gülümserdi. Bu sözleri içtenlikle söylerdi. Ulaş Bayraktaroğlu yoldaş ta dar örgüt bakış açısının esamesi görülmez küçük grup çıkarlarının izine bile rastlanmazdı.  O devrimci örgütler arası birlik ve dayanışmaya  ortak hareket etme fikrine büyük inandı. Kurduğu her cümlede ki samimiyeti gözünde okumak mümkündü.

Nubar yoldaşla sabotaj ve patlayıcı üzerinde yaptığı çalışma ve pratikler kayıt altına alınacak kadar değerliydi. Yan yana geldiklerinde patlayan bombaların sesi ve yankısı bütün darlıkları parçalayacak kadar etkili ve sarsıcıydı. Cephede çetelerden geriye kalan  her patlayıcıyı mutlaka Nubar Ozanyan’ a getirir. Çetelerden kalan ele geçirilen patlamamış her çete bombası tekrar onların ellerinde sökülüp parçalanarak işlevli hale getirilip düşmana karşı kullanılmak duruma getirilirdi. Ulaş Yoldaşın severek isteyerek en sık uğradığı karargah TİKKO cuların karargahıydı. En içten çıkarsız hesapsız en samimi paylaşımlarını TİKKO’cu yoldaşlarıyla yapardı. ULAŞ BAYRAKTAROĞLU yoldaş denince NUBAR OZANYAN yoldaş akla gelir. ULAŞ BAYRAKTAROĞLU denince mutlaka saldırı pratiği, hücüm fikri ve pratiği istek ve kararlılığı akla gelir. Düşman karşısında korkusuzluk yoldaş nezdinde çocuk saflığında naif gözlerle süzülen bakışlar akla gelir. Biz bu yoldaş gözlere aşık olduk. Tutulduk. Tutkun olduk. Yoldaş sözüne ve mavi gözüne vurulduk. Yaşamda ve savaş alanında ayrılmayan Ulaş ve Nubar Ozanyan yoldaşlar şimdi BAGOK dağına birlikte bakarak  ölümsüzler mezarlığında düşlerini büyütüyorlar.

Seni asla unutmayacağız devrimin sağlam güvenilir yoldaşı, ULAŞ YOLDAŞ.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu