Güncel

“Medyada 10 Ekim Katliamı” raporu açıklandı

H. Merkezi: 10 Ekim Katliamı’nın burjuva medyada yer bulma biçimlerini analiz etmek amacıyla DİSK Basın-İş öncülüğünde hazırlanan “Medyada 10 Ekim Katliamı” başlıklı medya analiz raporu katliamın yıldönümü yaklaşırken bir basın toplantısı ile tanıtıldı.

Üsküdar’da bulunan Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlenen basın toplantısında DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren ile analiz çalışmasında yer alan akademisyenlerden Tezcan Durna ve Ceren Sözeri konuşmalar gerçekleştirdi.

Olay sorgulanmaktan çok faili de mağduru da görünmezleştirildi

İlk sözü alan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Tezcan Durna oldu. Durna, çalışmanın amacını 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra özellikle muhaliflere yönelik olarak hızla tırmanan bombalama, çatışma, linç ve dışlama pratiklerinin tarihsel bir dönüm noktası olarak değerlendirilebilecek 10 Ekim Ankara Katliamı’nı haberleştiren medyanın hali pür melalini deşifre etmek 0larak açıkladı. Durna, bu analiz çalışması için A Haber, CNN Türk, Fox Tv, Kanal D, Kanal 24, Med Nuçe ve NTV’nin 10-11 Ekim günleri yaptıkları yayınlar ile yazılı basından Hürriyet, Star, Yeni Şafak, Zaman, Sabah, Cumhuriyet ve Özgür Gündem gazetelerinin incelendiğini aktardı. Çalışma için ayrıca Roboski, Suruç ve 10 Ekim katliamları köşe yazarları üzerinden karşılaşmalı olarak analiz edildi. Durna, analizlerin sonuçlarını da kısaca özetledi. Buna göre, medya mağdura mikrofon uzatmak yerine “akredite” kaynaklara başvurup “devletini milletini seven gazeteci” gibi bir tanım geliştirdi ve olayı sorgulamaktan çok dramatizasyonla faili de mağduru da görünmezleştirdi.

Çok sayıda kanal, gazete ve radyo kapatıldı

Durna, bu çalışma hazırlanırken bir yandan analiz edilen medya organlarının da arasında bulunduğu çok sayıda kanalın, gazetenin ve radyonun kapatıldığını hatırlattı. Durna’nın ardından söz alan Ceren Sözeri, bu çalışmada ele aldığı Fox TV üzerine değerlendirmelerde bulundu. Medyanın 10 Ekim Katliamı sonrası “milli birlik ve beraberliğe çağrı yapma misyonu edindiğini” ifade eden Sözeri, Fox TV’nin 10 Ekim Katliamı’nı nasıl gördüğünü örneklerle açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu