Güncel

Polis işkencesiyle gözaltına alınan 2’si gazeteci 6 kişi serbest bırakıldı

İstanbul'da Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısıyla Taksim Tünel'deki eylemden sonra yürüyüşe geçen kitleye Kasımpaşa'da faşistlerin saldırısının ardından gözaltına alınan muhabirimiz Öztaş ile MA muhabiri Sezgin'in olduğu 6 kişi yurtdışı yasağı ile serbest bırakıldı.

İstanbul’da dün yapılan ırkçılık karşıtı eylemin ardından gözaltına alınanlar serbest bırakıldı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Taksim Tünel’de yaptığı eylemin ardından sloganlarla yürüyüşe geçenlere Kasımpaşa’da faşistler saldırmış, polis aralarında iki gazetecinin de bulunduğu 6 kişiyi gözaltına almıştı.

Eylemin ardından darp raporu almak isteyen Özgür Gelecek muhabiri Taylan Öztaş’ı hastanede işkence yaparak gözaltına alan polis, onunla birlikte Mezopotamya Ajansı muhabiri Muhammed Enes Sezgin saatlerce nerede tutulduklarının bilgisini vermedi. Meslektaşları gözaltındaki gazetecilerin akıbetini karakollardan öğrenmeye çalışırken polis Öztaş ve HDP gençlikten bir genci araçla karakol karakol gezdirip aracın içinde darp etti.

Gazeteciler ve gözaltıdnaki dört HDP Gençlik üyesi bugün savcılığa çıkarıldılar.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edilen gazeteciler Sezgin ve Öztaş ile 4 kişi “Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerini gizlemek amaçlıyla yüzünü ve yüzünün bir kısmını kapatmak” iddiasıyla tutuklama talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Hakimlik ifadelerinin ardından 5 kişi yurt dışına çıkış yasağı, bir kişi de imza şartı serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan iki gazeteci ile eyleme katılan 4 kişi, gözaltında yoğun bir işkence gördüğünü, ırkçı marşlar dinletilerek psikolojik işkence yapıldığını ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu