EmekGüncel

ÖZEL HABER | Fabrikalarda iş kazaları son bulmuyor

Gebze'de bulunan Opsan fabrikasında bir işçinin parmağı güvenlik sensörü bulunmayan makinede koptu

İşyerlerinde alınmayan basit iş güvenlik önlemleri nedeniyle yaşanan iş kazaları pandemi döneminde artışa geçti. Bağımsız araştırma şirketlerinin yaptığı çalışmalarda ortaya konulan istatistikler, devlet politikalarının patronları denetimsiz ve cezasız bırakmasıyla işçilerin hayatına daha fazla mal olduğu gerçeğidir aslında. Ucuz maliyetli sensörlerden dahi feragat eden patronlar, işçilerin uzuv kayıpları ve ölümleriyle sonuçlanan kazaları yine işçilere yıkıyor. Gebze’de otomobil parçalarının pres ve sac kaynak işlerini yapan Opsan fabrikasında 14 Eylül 2021 tarihinde gece vardiyasında yaşanan iş kazası nedeniyle bir işçinin parmağı güvenlik sensörü olmadığından koptu.

12 saatlik gece mesaisine giden Mehmet adındaki işçi, gece 01:00-01:30 arası arıza yapan makineye bakımcı gelene kadar yaşanacak zaman kaybı nedeniyle sayısı geri düşmesin diye müdahale ederken, başka bir işçinin yanlışlıkla çalıştır düğmesine basmasıyla parmağını makineye sıkıştırdı. Makineden kurtarılan parmağın koptuğunu gören çalışma arkadaşları kazayı vardiya amirlerine ve sendika temsilcisine bildirerek işçinin hastaneye kaldırılmasını sağladı.

Hastanede gece ameliyat yapacak doktorun olmadığını, sabah işçinin ameliyata alınacağını söyleyen Türk Metal Sendikası iş yeri baş temsilcisi, yaşanan kazanın işçinin kendi suçu olduğuna dair diğer çalışanlara bilgilendirme yaptı! İkinci “suçlunun” ise çalıştır düğmesine basan işçi olduğu açıklamasını da unutmadı. Kazadan hemen sonra bağıra bağıra hakaret edilen işçi sabah saatlerinde İK tarafından ifadeye çağrıldı. Parmağı kopan Mehmet adlı işçi de sabah saatlerinde ameliyata alınarak parmağı dikildi.

27 Kasım 2016 tarihinde yine Opsan’da, press makinelerine bakım için fabrikaya giden taşeron bakım işçisi yine bir işçinin yanlışlıkla çalıştır düğmesine basmasıyla press makinesinin arasında kalarak iş cinayetinde hayatını kaybetmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu