Güncel

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

Bu yıl 28’ncisi düzenlenen, Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödüllerini kazananlar belli oldu.

Gazeteci yazar Musa Anter’in (Apê Musa) 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da katledilmesinin ardından gazetecilik alanında verilen ve bu yıl 28’incisi düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Yeni Yaşam Gazetesi’nin düzenlediği 28. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması’nda “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına “Kadın Haberciliği” olmak üzere beş ayrı dalda verilen ödüller belli oldu. Ödüller, 20 Eylül’de İstanbul Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde saat 18.00’da yapılacak törenle sahiplerine verilecek.

Türkçe haber dalı

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri için en yoğun başvuru bu yıl “Türkçe Haber” dalında oldu. Candan Yıldız, Faruk Eren, Fatih Polat, Tuğrul Eryılmaz, İbrahim Varlı ve Hüseyin Aykol’un jüri üyesi olduğu “Türkçe Haber Dalı”nda Birincilik Ödülü Canan Coşkun’a verilirken; Diren Yurtsever ve Gökay Başcan’a da Jüri Özel Ödülü verilmesi uygun bulundu.

Türkçe Haber dalında Canan Coşkun birinciliği “Valilik ‘Nefes darlığından öldü’ demişti: Kulaklarından ve gözlerinden kan gelmiş” başlıklı haberinde Birol Yıldırım isimli özel güvenlik amirinin Esenyurt Karakolu’nda 5 Haziran’ı 6 Haziran’a bağlayan gece polislerce dövülerek öldürülmesini haberleştirmesiyle aldı. Canan Coşkun’un, bu konuyla ilgili yaptığı bir dizi haber, Diken haber sitesinde yayınlandı. Coşkun, 2012 yılında Cumhuriyet’te başladığı gazeteciliğe Şubat 2021’den bu yana diken.com.tr’de devam ediyor.

Jüri Özel Ödülü kazananlardan Diren Yurtsever’in mültecilerle ilgili haberinin başlığı “Mültecileri nehre attıran komutan ‘güle güle’ diyerek el salladı” idi. Diren Yurtsever, gazeteciliğe Mezopotamya Ajansı’nda devam ediyor.

Türkçe Haber dalında Jüri Özel Ödülü’ne layık bulunan Gökay Başcan’ın haberi ise Kanal İstanbul ile ilgili. “Yıkım projesinin ‘özel’ bilirkişileri” başlıklı haberde, “Rant ve talan projesi olan Kanal İstanbul’a karşı açılan davada mahkeme bilirkişi heyetini belirledi. Heyetteki birçok isim, iktidara yakınlığıyla bilinen ‘1071’ kişilik listede de yer almıştı. Ayrıca listede ‘siyanüre evet’ diyen, öğrenciyi tehdit ettiği iddia edilen akademisyenler de var” deniliyor. Gökay Başcan, Birgün gazetesinde editör olarak çalışıyor.

Mehmet Alî Ertaş, Suna Tunç, Beritan Zagros, Ramazan Ölçen, Ömer Tur’un yer aldığı Kürtçe Haber Dalı jürisi, Kadrî Esen’in “Ji rûpelên dîrokê 2 stran û helbesteke derbarê kurdan de” başlıklı haberini Kürtçe Haber Dalı’nda Birinciliğe layık gördü. Kadrî Esen, Kürt tarihinde iki önemli şahsiyet olan Mîr Bedîrxan Beg ve Şêx Ûbeydulahê Nehrî ile ilgili ilk kez araştırmacı yazar Ûgûr Dûrsûn Adsiz tarafından ortaya çıkarılan şarkı ve şiirleri haberleştirmesiyle ödüle layık görüldü. Esen, Mezopotamya Ajansı’nda meslek hayatını sürdürüyor. Kürtçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü’ne ise Sema Çağlak’ın “Lutfiye Gokkan ji bo me hem rêber hem mamoste hem jî dayik bû” başlıklı haberi layık görüldü. Çağlak, Lütfiye Gökkan’ın hem ekoloji hem de kadın özgürlüğüne dair yürüttüğü mücadeleyi, arkadaşlarının dilinden haberleştirmişti. Çağlak, gazeteciliğe kadın haber ajansı Jinnews’te sürdürüyor.

Kadın haberciliği

Ceren Sözeri, Gülşen Koçuk, Bircan Değirmenci, Elif Akgül ve Nevin Cerav’ın yer aldığı Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği jürisi, birincilik ödülünü; kadınların kürtaj hakkının fiili olarak yasaklanmasını detaylarıyla işleyen, Öznur Değer’in “Ankara’da 35 sağlık kurumundan yalnızca 7’si kürtaj yapıyor” başlıklı araştırma içeren haberini değer gördü.  Değer, meslek hayatını kadın haber ajansı Jinnews’te sürdürüyor. Kadın Haberciliği Jüri Özel Ödülü ise iki gazeteciye verildi. Jüri katledilen tüm kadınlara ithafen; Türkiye’de cins kırımına ulaşan kadın katliamlarının “intihar süsü” verilerek örtbas edildiğini ortaya koyan, teşhir eden ve dikkat çeken haberleriyle, Medine Mamedoğlu’nu ve Derya Ren’i Özel Jüri Ödülü’ne değer gördü. Medine Mamedoğlu, kadın haber ajansı NUJİNHA’da; Derya Ren ise Jinnews’te mesleğini sürdürüyor.

İmam Cici, Sefer Selvi, Ender Özkahraman ve Aslı Alpar’ın yer aldığı karikatür jürisi, birincilik ödülünü iki eser arasında paylaştırdı. Musa Keklik ve Fahriye Çıtaklı birincilik ödülüne layık görüldü. Karikatür Jüri Özel Ödülü’ne ise Sait Munzur layık görüldü.

Onur ödülü Şenyaşar ailesine

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde Onur Ödülü de verildi. Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’ı kaybeden Emine Şenyaşar, adalet mücadelesiyle Onur Ödülü’nü aldı. Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar, Urfa Adliyesi önünde adalet nöbeti başlatmıştı.

Ramazan Öztürk, Özcan Yaman, Ali Dağlı, Refik Tekin ve Çetin Altun’un yer aldığı Fotoğraf Jürisi ise, bu yıl ödüle layık eser olmadığına karar verdi. Jüri üyeleri, “Musa Anter ve Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri etkinliğine bu yıl fotoğraf kategorisinde toplam 13 fotoğraf gönderilmiştir. Etkinliğe fotoğraf gönderen herkese teşekkür ederiz, emeklerine sağlık. Gönderilen fotoğraflar 5 jüri üyesi tarafından tek tek değerlendirilmiş ve fotoğraf jürisi olarak bu yıl ödüle layık eser olmadığına karar kıldık. Gönderilen fotoğraflar arasında muhakkak ki en iyi olan belirlenebilirdi fakat bize göre bu hem yarışmanın amacına aykırı ve hem de jüri olarak böyle bir kararın altına imza atmak istemedik. Böyle bir karar vermemizin temel nedeni mevcut eksikliklerin giderilip, gelecek yıllarda yarışmaya ilgiyi artırıp daha iyi bir etkinliğe dönüşmesini sağlamaktır. Önümüzdeki yıllarda daha güçlü katılımların sağlanması dilekleriyle yarışmayı düzenleyen ve emek veren herkese teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu