EmekGüncel

Mitsuba’da işçilerin direnişi sonuç verdi

Patron, sendikayı tanırken, işten atılan işçiler işe dönemedi

Gebze: Kocaeli Gebze’deki Mitsuba Otomotiv’de işten sendikal hakları ve işten atılan arkadaşları için dün işçiler fabrika işgal eylemine başlamışlardı. Fabrikada 1’i dün eylem başladıktan sonra olmak üzere toplamda 10 işçi tazminatsız şekilde işten atılmıştı. Geceyi fabrikada geçiren işçiler, sabah da direnişe devam ediyordu. Bugün sabah saatlerinde ise çok sayıda polis ve TOMA fabrika önüne geldi.

Birleşik Metal-İş Gebze 2 Nolu Şube ve Genel Başkan Adnan Serdaroğlu ile patron tarafı arasında bugün gerçekleşen görüşmede patron, işçilerin tazminatlarını ödeyeceği sözü verdi. Öte yandan işçilerin işe iade talebine dair dava sürecinin sonuçlanması beklenecek. Patron işçilerin sendika hakkını da tanıdı. Sendikanın hazırlayacağı taslak sonrası toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için masaya oturulacak.

Muhabirimizin alandan aktardığı bilgilere göre işe alınmayan 10 işçi için diğer işçilerin duygusal anlar yaşadığı ve bunun için de mücadele edeceklerini söyledi. Bazı işçilerin ise anlaşmaya dair yoğun tepkileri olduğunu ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu