EkolojiGüncel

Mahkeme Validebağ Korusu’nu yağmaya açtı!

AKP iktidarı Validebağ Korusu’nu yağmalamaktan vazgeçmiyor. Daha önce korunun ranta açılmasına dur diyen 6. İdare Mahkemesi’nin kararı, 5. İdare Dava Dairesi’nce kaldırılırken, Belediye Başkanı’na verilen baş kesen yetkisi dikkat çekiyor

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan ve 1999 yılından bu yana ‘1. derece sit alanı’ olarak koruma altında tutulan Validebağ Korusu’nda yapılmak istenen Millet Bahçesi Projesi’ne ilişkin İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararına karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan itiraz bugün İstanbul 5. İdare Dava Dairesi’nde görülen davada yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararın kaldırılmasına oy çokluğu ile karar verildi. Verilen karar ile Validebağ Korusu’nda yapılaşmanın ‘yasal’ anlamda önü açıldı ancak son sözü Validebağ Gönüllüleri söyleyeceği belirtiliyor.

Anadolu Yakası’nın 2. yeşil alanı

354 dönümlük Validebağ Korusu, Karacaahmet Mezarlığı’ndan sonra Anadolu Yakası’nın ikinci büyük yeşil alanı. Çoğunluğu göçmen olan 100’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan korunun içinde, Adile Sultan Kasrı, Abdülaziz Av Köşkü gibi tarihi eserler de yer alıyor. Mülkiyeti hazineye, kullanım hakkı da Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olan koru, öğretmenevi olarak kullanılmakta. Aynı zamanda bölgede oturan halkın nefes aldığı, yürüyüşler yaptığı bir koru olan Validebağ, karşısına yapılan ‘Dap Yapı Validebağ Konakları’nın kullanımına verilmek istendiği iddiaları yapılıyor.

Üsküdar’da ‘baş kesen’ dönemi!

Üsküdar Belediye Meclisi, Mehmet Akif Ersoy ve Yavuztürk Mahallelerindeki kentsel dönüşüm için AKP’li Başkan Hilmi Türkmen’e yetkilerini devretti. Bu durum Validebağ’da kentsel atıkları koruya yığan anlayışın adı geçen mahallelerde neler yapılabileceğinin açık göstergesi. “6306 sayılı kanun kapsamında kentsel dönüşüm hizmetlerinin belediyece yürütülmesi için yoğun taleplerin geldiği” iddiasıyla atılan bu adım mahallelerde ‘baş kesen’ uygulamaları ortaya çıkaracak. Belediye Başkanı’na verilen söz konusu yetkinin belediye başkanı tarafından dilediği kişiye devrine de olanak verilmesi ise dikkat çekici.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu