Güncel

Kızıldere Anmasına Valilik Yasağı

Tokat Kızıldere 30 Mart 1972de kahramanca bir direniş sonucunda katledilen 10 devrimci için yapılmak istenen anma İstanbul valiliği tarafından yasaklandı.

H. Merkezi: Kızıldere direnişinin 46’ncı yıldönümünde aralarında 78’liler Girişimi ve Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) de bulunduğu çok sayıda kurum bir araya gelerek Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenlemek istedi. İstanbul Valiliği tarafından daha önce izin verilen açıklama, kurumlar Lise önünde toplanmaya başlayınca valilik tarafından yasaklandığı söylendi. Kurumlar valiliğin yasaklama kararına yönelik herhangi bir bilgilendirme yapmadığını dile getirirken polis 30 Mart Kızıldere direnişçilerinin resimlerinin bulunduğu pankartı gerekçe göstererek 78’liler Girişimi İstanbul Sözcüsü Yunus Bircan’ı gözaltına aldı.

Bölgeyi adeta ablukaya alan polis basınında görüntü almasına engel oldu, gazetecileri alandan uzaklaştırdı. Açıklamaya izin verilmemesinin ardından 78’liler Girişimi yapmak istedikleri açıklamayı yazılı olarak yayımlayarak şunları söyledi:

“Kızıldere Katliamı nasıl hazırlandı, nasıl yapıldı, yaralı ele geçirilen ve katledilen Saffet Alp ile ayrıca üç İngiliz görevlinin ölümü hadisesi nedir? Açığa çıksın istiyoruz. Saffet Alp olayının açıklanması için daha önce, ‘Bilgi Edinme Yasası’ çerçevesinde ilgili makamlara başvurduk. Basın açıklamaları yaptık. Ancak bir sonuç alamadık. Bir tür ‘Sözsüz ve yazısız’ suskunluk yasası ile karşı karşıya kaldık.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu