Güncel

Kömürcü Metin Altıok Şiir Ödülü’nü Deniz Poyraz’a armağan etti

Madımak Katliamı’nın yıldönümünde düzenlenen Metin Altıok Şiir Ödülü’nü alan şair Seyyidhan Kömürcü, ödülü Deniz Poyraz’a armağan etti

Bu yıl 14.’sü verilen Metin Altıok Şiir Ödülü şairin doğum günü olan 14 Mart’ta açıklanmıştı. ‘Kendinin Ağacı’ kitabı ile Seyyidhan Kömürcü’ye verilen ödülün seçici kurulunda Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Eray Canberk, Ali Cengizkan, Haydar Ergülen, Şükrü Erbaş ve Salih Bolat yer aldı. Kömürcü, aldığı ödülü Deniz Poyraz’a armağan etti.

Madımak Katliamı’nın yıldönümünde İzmir’de bulunan İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen törende ödül alan Kömürcü, “Şair Metin Altıok’tan aldığım bu kıymetli ödülü, gözlerimizin önünde değil, gözlerimizin içinde katledilen; hiç görmediğim ama çok tanıdığım kız kardeşim, kız kardeşimiz Deniz Poyraz’a armağan ediyorum” dedi.

Kömürcü’nün konuşmasında, “Değerli misafirler hepiniz hoş geldiniz. Bu anlamı büyük buluşmada yer aldığım için hem çok heyecanlıyım hem de çok kederliyim. Heyecanlıyım, çünkü kıymetli bir ödül aldım. Kederliyim, çünkü şöyle bir şey oldu: Bir kadın bir sabah uyandı. Çalıştığı iş yerine gitti. Kahvaltıya domates, yanına zeytin koydu. Üzerine kekik!  Karton bardağa, demlediği çaydan doldurdu, oturdu kahvaltıya. Bir erkek bir sabah uyandı. Silahı vardı erkeğin. Silahları olurdu bazı erkeklerin.Silahını beline koydu. Elinde bir çantayla taksiye bindi, indi taksiden. Bir kapının ziline bastı.

Çalan kapıyı kahvaltı yapan bir kadın açtı, buyurun dedi. Buyurun! Erkek buyurdu. Erkek, belindeki silahı çekerek o kadını öldürdü. O sabah bir erkek, yurdunu çok sevdiğini zannettiği için o sırada kahvaltı yapan bir kadını öldürdü. Biz öyle anladık; ama tam olarak öyle olmadı tabii.

Katil, yurdunu çok sevdiği için, planlayarak, çalışarak gerçekleştirdiği bu katliamı kapı ziline basmasına gerek kalmadan yaptı. Kapı açıktı. Açık kapıdan içeri girdi. İçeri girdiği an, mümkün olduğu kadar orada çok insan olsun, hepsini öldürsün istedi. Sivas’taki yangın da öyleydi. O otelde ne kadar insan varsa o kadar iyi olacaktı. On beş yaşındaydım. Derik’teydim. Çok renkli bir televizyondan aklımda ben büyüdükçe büyüyen bir yangın, “Sivas’ı dökülmüş bir ülke” kaldı. Bir katili “ismin ne abicim?” diyerek karşılamanın sunduğu konfor canımıza batıyor.” dedi.

Devamında, “Bu cümleyi canımızdan çıkarmamız lazım. Bize yepyeni bir insan, yepyeni bir utanma duygusu, yepyeni bir yurt bilgisi lazım. Sabahları, uyanıp bir insanı öldürmeye gitmeden, yurdumuzu sevmenin bir yolunu bulmalıyız. Sabahları, birilerini öldürmek için uyananların yurdumuzu sevmesine artık müsaade etmemeliyiz. Hiçgörmediğim; ama çok tanıdığım şair Metin Altıok’tan aldığım bu kıymetli ödülü, gözlerimizin önünde değil, gözlerimizin içinde katledilen; hiç görmediğim ama çok tanıdığım kız kardeşim, kız kardeşimiz Deniz Poyraz’a armağan ediyorum. Sivas Katliamı’nda can verenleri,  Deniz’i ve hepinizi sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

Seyyidhan Kömürcü kimdir?

1978 yılında Mardin’in Derik ilçesinde doğdu. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu. Hasar Ayini isimli ilk kitabı ile (Varlık Yayınları, 2003) Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü, Arkadaş Zekâi Özger Şiir Ödülü, Nüzhet Erman Şiir Ödülü; Dünya Lekesi adlı ikinci kitabıyla da (2012) Homeros Şiir Ödülü’nü aldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu