DünyaGüncel

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Stuttgart’ta anıldı

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya 48'inci ölümsüzlük yılında Partizan ve Sınıf Teorisi'nin düzenlediği etkinlikle anıldı

Katledilişinin 48.yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya Stuttgart’da gerçekleştirilen kitlesel miting ve kültürel bir programla anıldı. Son iki yıldır Emperyalist kapitalist sistemin yarattığı pandemi nedeniyle komünist önder İbrahim Kaypakkaya için düzenlenen gece programları sokak ve meydanlara taşındı.

Geçen sene yapılan anma etkinliklerinin ortaklaşmasının kitlede bıraktığı olumlu intiba nedeniyle bu yılda meydanlarda önder yoldaşı Partizan ve Sınıf Teorisi olarak birlikte anma kararı alındı. Stuttgart Marienplatz’da kitlesel olarak bir araya gelen komünist önder İbrahim Kaypakkaya ardılları, kitlesel ve coşkulu bir şekilde önder İbrahim Kaypakkaya ve Kürt özgürlük hareketi şehitleri Haki Karer ve Dörtleri andı.

Anma programı başta komünist önder Kaypakkaya olmak üzere tüm devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşen komünist ve devrimciler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu sonrası  “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganı ile büyük bir coşku oluştu. Daha sonra  kültürel program başlatıldı. Demokratik kültür merkezi korosu sahne aldı. Koronun söylediği marşlar türküler kitlede beğeniyle karşılık buldu.

Okunan marş ve türkülerin ardından Partizan ve Sınıf Teorisi’nin ortak açıklaması okundu. Yapılan açıklamadan sonra geleneğin kültür emekçilerinden Ali Çiçek sahne aldı. Ali Çiçek’in sunumundan sonra İbrahim Kaypakkaya için HBDH’nin gönderdiği bildiri okundu. Kaypakkaya’nın tarihsel önemine vurgu yapılan bildiride devrimci önderlerin ideallerini zafere ulaştırmak için birleşik mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Sahneye marş ve türkülerini okuması için tüm sokak ve salon etkinliklerimizde büyük emek katan Onur Olgun ve  Umuda Haykırış üyesi Dilan çağrıldı. Çalıp söylenen eserler beğeni topladı. Daha sonra Alman kurumlarından OTKM ve MLPD’nin anmaya gönderdikleri mesajlar okundu. Ayrıca Patizan ve Sınıf Teorisi adına gönderilen bildiriler kitleye okundu.

Anma da son olarak Erkan Bilir’in okuduğu parçalar ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu