Emek

KHK’LI EMEKÇİLER | “Yaşama olan tutkumuz ve onurumuzu kaybetmemek için direniyoruz”

İstanbul: Kanun Hükmünde Kararname ile işlerinden ihraç edilen KESK’li kamu emekçilerinin alanlardaki direnişi dün itibariyle bir yılı geride bıraktı. Kadıköy, Kartal ve Bakırköy’de direnen kamu emekçilerinin direnişlerinin birinci yılına girmesi vesilesiyle Bakırköy ve Kadıköy’de etkinlikler gerçekleştirildi.

 

Kadıköy: “Karanlığın en koyu olduğu an, ışığa en yakın olan andır”

Kamu emekçilerin eylemlerinin birinci yılını doldurması ile birlikte Altıyol’da etkinlikler gerçekleştirildi. İlk olarak basın açıklamasının ardından direnişlerle dolu geçen bir yılı anlatan resim sergisi açıldı. Daha sonra Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İstanbul Şubeleri Xızır Ayı lokmalarını direnen emekçiler ile birlikte dağıtarak direnişe destek verdiler.

Saat 16.00’da ise Khalkedon Meydanı’na doğru yapılmak istenen yürüyüş tüm engelleme girişimlerine rağmen güçlü bir şekilde gerçekleştirilerek Khalkedon Meydanı’nda basın  açıklaması yapıldı. Yürüyüş sırasında Fenerbahçe taraftarı bir grubun yürüyüşü provoke etmeleri karşılık kitle “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atarak yürüyüşe devam etti.

Direniş sürecinde yaşadıkları zorluklara ve geçen bunca süreden beri artan saldırılara değinen KESK’li ihraçlı öğretmen Hüseyin Demir; “Bizler buraya ilk geldiğimizde demiştik ki “İşimizi geri alana kadar bir yere gitmeyeceğiz, direneceğiz!”Ve aradan tam 1 yıl geçti. 4 mevsim, 52 hafta, her haftanın 4 günü, her günün 3 saati burada haklılığımızı haykırmakla geçti. Haklı olmanın gururuyla hiçbir zaman yılgınlığa düşmedik ve umutsuzluğa umut olmaya devam ettik” dedi.

Açıklamanın devamında işlerinin zor olduğunu, haklarını kolay alınamayacağını bildiklerini ve karşılarında her türlü haksızlığı, hukuksuzluğu yapmaktan çekinmeyen bir iktidarın olduğunu belirten Demir “Bizleri toplum olarak ortaçağ karanlığına gömmek isteyenler aydınlığı yok etmek istiyorlar. Ama şunu bilmiyorlar ki karanlığın en koyu olduğu an,  ışığa en yakın olan andır. Bizler o ışığı görüyoruz, hissediyoruz. Bu yüzdendir karanlığa teslim olmuyoruz, olmayacağız dedi.

Son olarak Nuriye ve Semih başta olmak üzere Türkiye’nin dört yanında işi ve ekmeği için direnenlere selam gönderen Demir sözlerini şöyle sonlandırdı:İşinden ihraç edilen emekçiler olarak buradan siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. OHAL ve KHK rejimine derhal son verin. KHK’lar iptal edilsin, ihraç edilenler ve açığa alınanlar bütün haklarıyla birlikte işlerine iade edilsin. Bizler, yüzyıllardır süren mücadele ile kazandığımız hak ve özgürlüklerimizi OHAL ve AKP’nin tek adam rejimine terk etmeyeceğiz. İşimizi geri almanın yanında demokrasinin, barışın, laik bir düzenin kurulması için omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Bizler, işimiz iade edilinceye kadar bir yere gitmiyoruz, alanlardayız, direniyoruz, direnmeye devam edeceğiz.

 

Bakırköy: “Alanlarda olacağız dedik, sözümüzü tuttuk”

Bakırköy Meydanı’nda biraraya gelen KESK’li kamu emekçileri yaptıkları basın açıklamasında “1 yıl önce, çıktık bu yola. Yoksulluklar içinde dayandık birbirimize, aşımızı bölüştük. Kah donduk alanda, kah yandık kavrulduk. ‘İşimize geri dönünceye kadar alanlardayız’ dedik, tuttuk sözümüzü” diyerek eylemlerini işlerine geri dönünceye kadar devam edecekleri belirttiler. Eylem daha sonra resim sergisi ve halaylarla devam etti.

 

yasama tutkumuz2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu