Güncel

KDP’nin tutukladığı 81 kişi açlık grevi başlattı

Irak Kürdistanı'ndaki eylemlerde tutuklanan 81 kişi, hukuksuzluğa karşı açlık grevine başladı

Irak Kürdistanı’nda geçen yıl KDP’nin antidemokratik uygulamalarına karşı gerçekleştirilen eylemlerde tutuklanan, aktivist, öğretmen ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu 81 kişi, adil yargılanma talebiyle 6 Eylül’de açlık grevi eylemi başlattı.

Eylemlerde ajanlık ve sabotaj yaptıkları iddiasıyla tutuklanan aktivistlerden Umîd Barûşkî ve Bedel Berwarî, yargılandıkları davanın 6 Eylül’de görülen duruşmasında karar çıkmaması üzerine açlık grevi eylemi başlatıldı.

Tutsak aktivistlerin aileleri de yaşanan hukuksuzluğa karşı Hewlêr Asayiş Hapishanesi önünde destek eylemlerine başladı. Konuya ilişkin açıklama yapan Hristiyan Arabulucular Takımı (CPT), adil yargılanmanın yapılması gerektiğini belirterek, tutukluların serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Açlık grevine giren tutsaklardan Şêrwan Şêrwanî’nin CPT’ye gönderdiği mesajda, 81 tutsağın neredeyse tamamının yaşanan hukuksuzluk ve işkenceye karşı açlık grevine girdiğini, kimi tutsakların su bile içmediğini aktardı. Geçen bir yıla rağmen birçok tutsağın yargılamasının başlamadığını belirten Şêrwanî, ağır hastaların da aralarında bulunduğu tutukluların durumundan endişeli olduklarını ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu