Güncel

“Katliamın failleri ırkçı söylemleri yükseltenlerdir”

Konya'da yaşanan faşist katliam İstanbul'da protesto edildi

Konya’nın Meram ilçesinde gerçekleşen ve aynı aileden 7 kişinin katledildiği faşist katliam İstanbul’da protesto edildi. İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Taksim Tünel’de toplanan yüzlerce kişi, yaşanan katliama ve yükselen faşizme karşı mücadeleyi büyütme iradesini haykırdı.

Eylemde, sık sık “Katillerden hesap soracağız”, ‘Kürdistan Faşizme Mezar Olacak’ sloganları atılırken, katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu dövizlerin yanı sıra, “Irkçılığa ve faşizme karşı birleşelim. Yaşasın halkların kardeşliği” yazılı pankart taşındı, LGBTİ bayrağı açıldı.

Taksim Tünel’de gerçekleştirilen eyleme; HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Musa Piroğlu, Ali Kenanoğlu, Hasan Özgüneş ile aralarında Partizan, Yeni Demokrat Gençlik’in de (YDG) olduğu çok sayıda devrimci-demokrat kurum ile demokratik kitle örgütleri katıldı. Eyleme saatler kala Taksim’in birçok sokağı ve İstiklal Caddesi polis barikatlarıyla kapatıldı. Polis eyleme katılmak isteyen çok sayıda kişinin alana girişini de engelledi. İçeride olan kitle ise dışardakilerin içeri alınmaması üzerine eyleme başlamayacaklarını vurguladılar. Bu arada, kitlenin Taksim Tünel’de toplanmaya başladığı sırada bir grup faşist kitlenin arasına girerek, “kurt” işareti yaptı, “Türkiye” diye bağırdı. Irkçı katliamı protesto eden kitle, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganıyla karşılık vererek faşist provokasyonu boşa çıkardı.

Eylemde ise ilk olarak HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, Kürtçe konuşma yaptı. Özgüneş, “Türkiye olarak tek dil, tek din, tek mezhep yerine, inançların özgürlüğü, kadınların eşitliği, emekçi halklarımız için, doğa için mücadele edeceğiz. Kendimize güvenelim, faşizm ve ırkçılık zayıftır yıkılmak üzeredir. Biz onları tarihin çöplüğüne gömeceğiz” dedi.

Özgüneş’in konuşması sırasında kitle “Biji bratiya gelan”, “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarıyla destek verdi.

Eylemde ortak basın metnini okuyan Egecan Özgür ise iktidarın hedef göstermesiyle yaşanan katliamları hatırlattı. Planlı ve organize katliamların göçmenlere karşı yükseltilen ırkçılıkla birleştirilmek ve medya eliyle pompalanmak istendiği kaydeden Özgür, faşist iktidarın katliamı “iki aile arasındaki husumet” açıklamasıyla meşrulaştırmaya çalıştığına dikkat çekti. Özgür, “Egemenlerin yönetememe krizinin, çözülmenin, yağma, rant ve savaşın tüm sonuçları, ırkçılığın yükseltilmesine bir payanda haline getirilmektedir” dedi.

Eylemcilerin yürüyüşüne faşist saldırı

İktidarın işgal politikalarını eleştiren Özgür, “Devletin içeride yaşadığı çözülüş ve yönetememe krizi, pandemiyle derinleşmiş, sınırsız rant ve ve yağmanın ağır sonuçlarını ortaya çıkarmıştır” diye konuştu. Kayyum atanan Türk Hava Kurumu’nda yangın uçağı pilot ve teknisyenlerinin işten çıkarılmasıyla, yangın uçaklarının satılmasıyla, iklim krizinin de etisiyle yayılımı önlenemeyen orman yangınlarının medya ve polis eliyle Kürtlerin üzerine yıkılmaya çalışıldığında dikkat çeken Özgür, “Halklara yönelik saldırı ve katliamların sorumlusu, bu saldırıları organize edenler ve onlarla birlikte ırkçı söylemleri yükseltenlerdir” diye vurguladı.
Kitle açıklamanın ardından sloganlarla “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Yürüyüş devam ederken Kasımpaşa’da gençlere ve yürüyüşü takip eden gazetecilere faşistler saldırdı.

Saldırıda muhabirimiz Taylan Öztaş, Sendika.org’tan Derya Saadet, Ceylan Bulut, Mezopatamya Ajansı’ndan Rojin Altay, Enes Sezgin ve Hayrı Tunç da faşistlerin saldırısına uğradı. Gazeteciler darp raporu için hastaneye geçti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu