GüncelKadınLGBTİ+

Kadıköy’de kadın ve LGBTİ+’lar bir kez daha haykırdı: İsyandayız

Erkek egemen devlet tarafından katledilen kadınlar için isyanını sıcak tutan kadın ve LGBTİ+'lar taleplerini sokaklardan haykırmaya devam ediyor.

İstanbul Sözleşmesini Uygula Kampanya Grubu tarafından örgütlenen eylemde aralarında YDK’nın da bulunduğu kadın ve LGBTİ+’ların bir bölümü, Süreyya Operası’ndan Kadıköy Rıhtım Meydanına doğru yürüyerek “Hayatlarımız İçin İsyandayız” vurgusuyla alandaki diğer kadınlarla bir araya geldi.

“Kadın Cinayetlerini Politiktir”, “Cinsel, Ulusal, Sınıfsal Sömürüye Son”, “Bu Devlet, Kadınlar Öldürülürken İstanbul Sözleşmesinden Çıktı”, “Azra İs-ya-nı-mız-dır”, “Kadınız, Öfkeliyiz, Peşindeyiz” dövizlerini taşıyan kadınlar, yürüyüş esnasında ve alanda; “Kadınlar hayır dedikleri, ayrıldıkları ve boşandıkları için öldürülüyorlar. Buna sessiz kalmayacağız. Erkeklere haksız tahrik indirimi yapıyorlar. Kadınlar, şort ya da başörtüsü giyiyordu denilerek şiddete uğruyorlar. Kim gelirse gelsin mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” şeklinde yaptıkları ajitasyonlarla erkek egemen devlet yapısını teşhir etti.

“Dolapta Zıkkımın Kökü, Sokakta İsyan Var”, “Erken Adalet Değil, Gerçek Adalet” sloganları atan kadınlar Rıhtım Meydanında bir basın açıklaması düzenledi.

İstanbul Sözleşmesini Uygula Kampanya Grubu adına gerçekleşen basın açıklamasını Havva Cuştan okudu.

2 Ağustos tarihinde Antalya’da Mustafa Murat Aydın isimli erkek tarafından katledildiği belirlenen Azra Gülendam Haytaoğlu’nun cinayetiyle açıklamasına başlayan Cüştan; kadınları katleden erkeklere “Bana Bir Şey Olmaz”, “Üç-Beş Ay Yatar Çıkarım” güvencesini verenlerin, İstanbul Sözleşmesinden çekilenlerin, iktidar, yargı ve kolluk kuvvetlerinin bu cinayetin sorumlusu olduğunu dile getirdi.

Havva Cüştan açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Biz kadınlar bir kez daha söylüyoruz. Katledilen bütün kadınlar için isyandayız, hayatlarımız için isyandayız. Azra için, Emine için, Esra için sokaktayız! Evde, sokakta, kampüslerde, işyerlerinde şiddete maruz kalan biz kadınlar; failleri cezasız kalan biz kadınlar; İstanbul sözleşmesi kaldırıldığı için şiddete açık hale getirilen biz kadınlarız. Ve biz kadınlar Emine Bulut için, Pınar Gültekin için, İstanbul sözleşmesi için nasıl sokakları doldurduysak bugün de sokaklardayız. Çünkü erkek şiddetinin münferit olmadığını biliyoruz; çünkü kadın cinayetlerinin politik olduğunu biliyoruz. Yargısıyla, polisiyle, medyasıyla bu iktidarın erkek egemenliğini güçlendirmeye çalıştığını görüyoruz. Katledilen bütün kadınlar için isyandayız. Hayatlarımız için, haklarımız için isyandayız.”

Polisin tüm engellemelerine karşın barikat aştı

Rıhtım Meydanında yapılan eylemin ardından PTT önünden yürüyüşe geçen kadın ve LGBTİ+’ların önü sokağın sonunda polis barikatıyla durduruldu. Polis tarafından ezilme tehlikesi yaşayan kadınları güçlü iradeleriyle polise geri adım artırırken, barikatları kaldıran polis, kadınların Khalkedon Meydanına yürümesine izin vermek zorunda kaldı.

Khalkedon Meydanında da mücadele vurgusu yapan kadınlar, katil Ümitcan (Uygun) sloganlarıyla eylemlerini sonlandırdı.

Yapılan eylemde polisin bir kadını ise attığı sloganlar nedeniyle gözaltına aldığı öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu