GençlikGüncel

İÜ Dayanışması: Dün buradaydık, bugün buradayız ve hep burada olacağız!

İstanbul Üniversitesi Dayanışması, son zamanlarda yaşanan faşist saldırılara ilişkin Beyazıt'ta açıklama yaptı

İstanbul Üniversitesi Dayanışması, okullarında yaşanan faşist saldırılara ilişkin Beyazıt Meydanı’nda açıklama yaparak üniversiteleri faşist bırakmayacaklarının altını çizdi. Kürtçe ve Türkçe, “Beyazıt’ta ırkçı-faşist saldırılara geçit vermeyeceğiz” yazılı pankartların açıldığı eyleme Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İstanbul Tabip Odası da destek verdi.

Eylemde ilk olarak konuşan ÖHD avukatı Nahegan Avcil, yaşanan bu saldırılara karşı öğrencilerin yanında olduklarını ve direnişi desteklediklerini söyledi. İTO yöneticilerinden Nazmi Algan ise öğrencilere yönelik baskının ve öğrenim hakkının gasp edilmesinin kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, “Son yıllarda üniversite öğrencilerini  yurt, barınma sorunları var iktidar bastırmak yerine çözüm üretmeleri” dedi.

Ardından İstanbul Üniversitesi Dayanışması adına basın metni okundu. Açıklamada, üniversitede yaşanan ilk saldırının 10 Ekim anması sonrası yapıldığı hatırlatıldı. Sonrasında polis, ÖGB ve üniversite yönetiminin desteğiyle saldırıların süreklileştiği belirtilerek şunlar söylendi:

“Günlerdir yaşanılan sistematik ırkçı faşist saldırıların devlet, polis, ÖGB, ve okul yönetimi destekleriyle gerçekleştiğini biliyoruz. Nitekim iktidar maşası küçük ortak Devlet Bahçeli’nin ‘elindeki kılıcı sallayarak’, ülkücü faşist çeteleri kastederek ‘elinizden zülfikarı eksik etmeyin!’ demesiyle birlikte faşist çeteler sosyal medyadan devrimcileri hedef göstermeye ve Kürt Kimliği üzerinden tehdit ve tacizlere başlamıştır” 

“Faşist saldırılara karşı mücadeleye çağırıyoruz”

Açıklamada yaşanan bu saldırıların Konya’daki faşist katliam ve Deniz Poyraz’ın katledilmesinden bağımsız olmadığı da ifade edilerek, “Bu saldırılar gençliğin mücadeleci kimliğinedir! Bu saldırılar bizim Kürt kimliğimizedir! Bu saldırılar bizim dilimize ve Beyazıt geleneğinedir!” denildi.

Yaşanan bu saldırılara karşı mücadelenin süreceği de ifade edilerek açıklama şöyle sonlandırıldı:

“Dün buradaydık, bugün buradayız ve hep burada olacağız! Rengimizle, dilimizle, Kürt kimliğimizle, devrimci ve mücadeleci geleneğimizle faşist saldırılarınıza karşı üniversitelerde ve Beyazıt Meydanındayız! Bütün sıra arkadaşlarımızı, demokratik kitle örgütlerini ve halkımızı bu faşist saldırılara karşı mücadeleye çağırıyoruz.”

Eylem slogan ve alkışlarla sona erdirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu