Güncel

ICOR’dan Çevre Mücadelesi İçin Çağrı

Devrimci Parti ve Örgütlerin Enternasyonal Koordinasyonu (ICOR) 16 Eylül tarihinde aldığı bir kararla 6 Kasım tarihini “Çevreyi Kurtarmak için Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan etti ve çağrıda bulundu.

www.tkpml.com internet sitesinde çeşitli dillerde yapılan açıklama “Küresel ve Bölgesel çevresel felaketler, felaket kriz yönetimini değil, sistem değişikliğini gerektirir… 6 Kasım Uluslararası Çevreyi Kurtarmak için Mücadele Günü’nde, çevre mücadelesini geliştirelim! Toplumu değiştiren gerçek bir çevre hareketini teşvik edelim!” başlığıyla yayınlandı.

Açıklamada “2021’de devam eden çevre krizinin küresel bir çevre felaketine dönüşümünde aşırı bir gelişme gördük. Bir yanda rekor sıcaklıklar ve orman yangınları, kuraklıklar, diğer yanda sel ve toprak kaymaları ile fırtınalar, kitleler için önemli sonuçlar doğuruyor. Kuzey ve Güney kutuplarındaki buzullar ve Grönland buzulu hiç olmadığı kadar hızlı eriyor.

Dünyanın dört bir yanında yüzlerce insan sellerde can verdi. Avrupa’da da ilk kez bu boyutta yaşandı. Binlerce kişi evini kaybetti. Bütün köyler, mahalleler yerle bir oldu” denildi.

Açıklama şöyle devam ediyor;İnsanlığın ve doğanın birliğini sürdürülebilir bir şekilde ancak sosyalist bir toplum gerçekleştirebilir! En ileri mücadeleler genellikle işçi ve çevre mücadelelerinin birleştiği yerde gelişir. Latin Amerika’da geniş halk kitleleri su kaynaklarının, kanalizasyon sistemlerinin, içme suyunun özelleştirilmesine ve kirliliğine karşı mücadelede birleşiyor. … ICOR, kurulduğu 2010 yılından bu yana sistematik olarak bu konu üzerinde çalışmaktadır. ICOR ayrıca, ICOR ve üye örgütlerinin tehdit edici küresel çevre felaketine karşı dünya çapındaki mücadeleyi nasıl daha da geliştireceğini tartışacaktır. Bu, bir bütün olarak çevre hareketinin daha da gelişmesi için önemli bir itici güç olacaktır.”

Haberin Linki: https://www.tkpml.com/icor-karari-kuresel-ve-bolgesel-cevresel-felaketler-felaket-kriz-yonetimini-degil-sistem-degisikligini-gerektirir/?swcfpc=1

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu