EkolojiGüncel

Hozat Belediye Başkanı Geyik: Amacımız doğaya gelecek zararı önlemek

Dersim'in Hozat ilçesinin Dereköy ve Gedikler civarında askeri helikopterlerin bombardımanı sonucu çıkan yangına müdahale etmek isteyen gönüllülere asker ve polislerin izin vermemesi üzerine kitle Hozat'a dönerek burada açıklama yaptı.

Dersim’in Hozat ilçesinin Dereköy ve Gedikler civarında askeri helikopterlerin bombardımanı sonucu çıkan yangına müdahale etmek için Hozat’a giden ve aralarında Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, CHP Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu, HDP Dersim İl Örgütü, EMEP Dersim İl Örgütü, çevre aktivisti Haydar Çetinkaya, yerine kayyım atanan Peri Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Çelebi, DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, Munzur Çevre Derneği Yöneticisi Özkan Arslan, avukat Barış Yıldırım, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik ve Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün aralarında bulunduğu birçok kişi asker ve polis tarafından engellendi.

Yapılan tüm girişimlere rağmen yangın bölgesine gidişlerine izin verilmeyen heyet Hozat girişinde açıklama yaptı. Burada konuşan Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik, “Amacımız doğaya gelecek zararı önlemek” dedi.

Geyik, “Dün yaptığımız çağrı üzerine belediyeler ve demokretik kitle örgütleri bize desteğe geldiler. Ne yazık ki Cuma günü başlayan ve dünde rüzgarın etkisiyle yangın yayıldı. Çağrımızdan sonra gelen vatandaşlarla bölgeye gidip yangını söndürmek, doğanın daha fazla tahrip olmamasını istedik. Orman ve belediye ekiplerimize destek için gidecektik ancak Hozat girişinde asker ve polislerce durdurulduk yangın bölgesine ‘yukarıdan gelen talimatla’ izin verilmedi. Belediye başkanları için de böyle bir karar aldıklarını ifade ettiler. Biz orada yanan doğayı, oradaki yabani hayvanların can vermesine müsade etmeyeceğiz. Amacımız doğaya gelecek zararı önlemek” diye belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu