EmekGüncel

Honda’nın kapanırken işçiye verdiği 48 maaşın, yüzde 30’unu devlet gasp etti

Honda’nın Gebze’deki fabrikası kapanırken işçilere verdiği 48 maaş ikramiyenin yüzde 30’unu devlet “vergi” adı altında gasp etti.

Honda, 1997 yılında başlayan 24 senelik üretim sürecinin arkasından Gebze’deki fabrikasını kapatma kararı almış, işçilere de tazminatlarının yanı sıra 48 maaş da ikramiye vermişti. Barış Yarkadaş’ın haberine göre bu ikramiyelerin yüzde 30’una devlet tarafından “vergi” adı altında el konuldu.

Honda Türkiye 30 Eylül 2021 tarihinde bin 200 çalışanının kıdem tazminatlarını banka hesaplarına yatırmış, ayrıca işten çıkarılan işçilere 8 maaş tutarındaki ihbar tazminatlarını da vermişti.

“Çılgın kapanış” sloganıyla üretim bölümlerinde çalışanlarına kapanış tazminatı vereceğini duyuran Honda; 10 senesini doldurmayanlara 40, 10 seneden fazla çalışanlara da 48 maaş tazminat verdi.

Ücretlerinin hesaplarına yatırıldığını öğrenen ve bankaya giden işçiler “vergi şoku” ile karşılaştı. DİSK Genel Sekreteri, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu “adaletsizlik yüzünden Honda işçilerinin ikramiyesinin yüzde 30’u vergiye gitti. Bu sorun tüm işçileri ilgilendiriyor aslında. İşçiler toplusözleşmeden sonra vergi dilimlerinin yükselmesi ile karşı karşıya kalıyorlar. Biz hem asgari ücretten hem de asgari ücret kadar olan ücretlerden vergi kesintisi olmaması gerektiğini söylüyoruz. Asgari ücretin üzerindekilerden de yüzde 10 alınmasını talep ediyoruz.”

İşçiden bu oranlarda vergi kesilirken birçok sermaye grubunun vergi kaçırdığını da dile getiren Serdaroğlu, “Bunu son olarak Pandora belgelerinde de görüyoruz. Ülkede vergi kaçırılıyor. Kimsenin umurunda değil. Ancak işçilerde böyle bir şey yok” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu