Güncel

HKP(Maoist) Başkan Gonzalo’yu Andı!

HKP(Maoist) Merkez Komite Sözcüsü Abhay imzasıyla 22 Eylül tarihinde yapılan yazılı açıklama “Peru Komünist Partisi'nin Kurucu Lideri ve Eski Başkanı Yoldaş Abimael Guzman'a (Gonzalo) Kızıl Saygı!” başlığıyla www.tkpml.com sitesinde yayınlandı.

“HKP (Maoist) Merkez Komitesi, 11 Eylül’de Peru’nun Callao Deniz Üssü’nün yüksek güvenlik merkezinde şehit olan Peru Komünist Partisi-Aydınlık Yol’un kurucu lideri ve eski başkanı 86 yaşındaki Yoldaş Manuel Ruben Abimael Guzman Reynoso’ya (Gonzalo) mütevazi bir saygı duruşunda bulunuyor. Merkez Komitemiz, Peru Komünist Partisi’ne, proletaryaya, köylülüğe, Peru’nun tüm devrimci halkına ve yoldaşlara, baş sağlığı diliyor acılarını paylaşıyor” şeklinde başlayan açıklamada Başkan Gonzalo’nun yaşamı ve mücadelesi hakkında bilgi verildi ve bilinçli olarak katledildiği vurgulandı.

Açıklama “Merkez Komitemiz, yoldaş Gonzalo’ya gerçek bir saygı göstermek için Hindistan’daki yeni demokratik devrimi ve sosyalist devrimi dünya sosyalist devriminin bir parçası olarak ilerletmeyi bir kez daha taahhüt eder.

Merkez Komitemiz, Peru halkını, Gonzalo’ya gerçek bir saygı olarak, yeni demokratik devrimi Peru’da başarılı kılmak ve onun hayallerini gerçekleştirmek için halk savaşı yolunda ilerlemeye çağırıyor.

Merkez Komitemiz, proletaryayı, ezilen ulusları ve halkları, Amerikan emperyalizminin, Peru’nun komprador hükümetinin ve ordusunun yoldaş Gonzalo’ya karşı deniz üssünde cezasını çekerken sergilediği kötü niyetli davranışları şiddetle kınamaya çağırıyor. MK’mız ayrıca emperyalizme ve komprador bürokratik burjuvaziye ve feodalizme karşı halk savaşını hatırı sayılır ülkede ilerletmeye ve yoğunlaştırmaya çağırır. MK’mız, tüm ülkelerin işçilerini birleşmeye, savaşmaya, yenmeye ve emperyalizmi yok etmeye çağırıyor” sona eriyor.

Haberin linki: https://www.tkpml.com/hkp-maoist-peru-komunist-partisinin-kurucu-lideri-ve-eski-baskani-yoldas-abimael-guzmana-gonzalo-kizil-saygi/?swcfpc=1

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu