Güncel

HDP’ye dünyanın bir çok yerinden destek mesajı

HDP’li siyasetçilere yönelik gözaltılara ilişkin Avrupa’dan Güney Amerika’ya bir çok ülkeden sol sosyalist parti dayanışma mesajı gönderdi

Ankara merkezli yürütülen “Kobanê” soruşturması kapsamında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 2014 yılındaki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu siyasetçilerin gözaltına alınmasına uluslararası tepkiler sürüyor.

Almanya Yeşiller Partisi, Yunanistan’dan Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA), Filipinlerden Emekçi Kitleler Partisi, Brezilya’dan Sosyalizm ve Özgürlük Partisi, İngiltere’den Kürdistan Barış İnsiyatifi, Fas’tan Birleşik Sosyalist Parti ve İlerici Kadınlar Derneği, HDP’ye dayanışma mesajları gönderdi.

Almanya Yeşiller Partisinden Federal Parlamento üyeleri Claudia Roth ve Cem Özdemir’in yaptığı ortak açıklamada, saldırıların Türkiye’yi muhaliflerden temizlemeye ve eleştirel olanları tamamıyla susturmaya dönük olduğuna işaret edilerek, şu görüşler paylaşıldı:

“HDP’li üye ve siyasetçiye yönelik Türkiye’de gözaltılarla, Erdoğan otokratik siyasetini kendisinden farklı düşünenlere karşı intikam alırcasına devam ettirmektedir. Bir kez daha ortaya çıkıyor ki, Erdoğan’ın amacı tarafsız ve bağımsız hukuku uygulamak değil, eleştirel düşünceyi baskı altına almak ve tümüyle ortadan kaldırmaktır.

Bu gözaltılar Federal Almanya’nın, Erdoğan’ın bu otokratik siyasetini en sert biçimiyle eleştirip mahkûm etmesini, öteden beri talep edilen ekonomik ve askeri yaptırımları ivedilikle devreye sokmasını zorunlu kılmaktadır. Bütün zorluklara ve baskılara rağmen demokrasinin, hukukun üstünlüğü ve çoğulculuğun bayrağını her zaman yüksekte tutan kişiler olan gözaltındakiler ve HDP’yle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz.”

Filipinler: Kobani’nin intikamı

Filipinler’den Emekçi Kitleler Partisi (The Partido Lakas ng Masa-PLM), yaptığı açıklamada saldırıları kınadı. PLM, şu mesajı paylaştı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aşırı milliyetçi ve Kürt karşıtı hükümetinin, HDP üyelerine yönelik Ankara Başsavcısının 82 kişi hakkında gözaltı emri çıkarmasıyla hedef aldığı son gözaltı dalgasını kınıyoruz.

Erdoğan rejimi, Suriye ve Irak’taki soykırım saldırısında IŞİD’e yardım etmiştir ve Kuzey Suriye’de Rojava’da Kürtlere karşı etnik temizlik yapmaktadır. Şimdi de rejim, IŞİD güçlerinin Kobani’de mağlup olmasının intikamını HDP’den almak istemektedir. Bu açıkça demokratik hakları ve Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını destekleyen HDP’ye yönelik bir saldırı kampanyasıdır.”

SYRİZA: Demokrasi mücadelesinin yanındayız

Yunanistan’daki Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) Uluslararası ve Avrupa İşleri Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da saldırılar kınanarak, “Erdoğan hükümetinin yeni otoriter baskılarına karşı sesini demokratik ve ilerici Türkiye vatandaşlarıyla birleştiriyor.

Aralarında Kars Belediye Başkanı ve üst düzey yöneticilerinin bulunduğu 82 HDP’linin, Ekim 2014’teki kitlesel protestolar gerekçe gösterilerek gözaltına alınması, Türkiye’de uzun süredir devam eden siyasi ve sosyal hak ihlalleri serisinin bir başka bölümüdür. SYRIZA olarak, HDP ve Türkiye’de bu kadar zor koşullara rağmen cesaret ve özveri ile demokrasi mücadelesi veren tüm ilerici kesimlerle tam dayanışmamızı ifade ediyoruz” mesajı paylaşıldı.

PSOL: HDP’nin yanındayız

Brezilya’dan Sosyalizm ve Özgürlük Partisi (PSOL), saldırıyı sivil hakların ihlali olarak nitelendirdi ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

“Türkiye’de demokrasi için HDP’lilere için özgürlük” diyen PSOL’un açıklamasında, şu ifadeler yer aldı: “HDP’nin 82 üyesinin gözaltına alınması, Türk hükümetinin ülkedeki demokrasiye yönelik en son saldırısıdır.

Erdoğan hükümeti, halkın siyasi örgütlerini sindirmek ve sonsuza kadar iktidarda kalmak için sivil hakları ihlal etmektedir. PSOL olarak Brezilya’dan bizler, Türk rejiminin otoriterliğini kınıyoruz ve ülkede eşitlik ve demokrasi için mücadele ettikleri için gözaltına alınan 82 kişi ve diğer tüm Türk ve Kürt aktivist ve parti üyelerine özgürlük talep ediyoruz. Sizinle birlikteyiz, mücadelemiz aynı.”

Fas Birleşik Sosyalist Partisi: Direnişi selamlıyoruz

Fas Birleşik Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Nebile Münip de gözaltılara tepki göstererek, HDP ile dayanışma içerisinde oldukları mesajını verdi. Münip, “HDP’de mücadele veren kadın, erkek tüm yoldaşlar en iyi dayanışma selamlarımızı iletiyor, özgürlük ve adalet için direniş mücadelenizi selamlıyorum. Sizlere ve partinize karşı girişilen tutuklama operasyonlarını şiddetle kınıyorum” dedi.

Fas İlerici Kadınlar Derneği Başkanı Avukat Suat Brahmi ise, “Bizler, Fas İlerici Kadınlar Derneği olarak HDP’li kadın ve erkek devrimcilerin, bir bütün olarak HDP’nin karşı karşıya kaldığı gözaltı ve tutuklama operasyonlarını şiddetle kınarken, HDP ile şartsız ve mutlak dayanışmamızı ilan ediyoruz. Gözaltına alınan, tutuklu bulunan tüm devrimcilerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz” çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu