Güncel

HDP Yerel Yönetimler Kadın Konferansını topladı

HDP, Yerel Yönetimler Kadın Konferansı'nı topladı. Konferansın açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, erkek egemenliğinin kadın kazanımlarına yönelik saldırılarına değindi.

HDP Ankara’da Yerel Yönetimler Kadın Konferansı’nı topladı. TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi’nde düzenlenen konferansta, kadınların mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı, Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde tutsak olan Gültan Kışanak’ın mesajı okundu.

Kışanak mesajında, kayyum rejiminin cinsiyetçi, otoriter sömürgeci bir darbe olduğunu vurguladı, kayyumların öncelikli hedefinin kadın kazanımlarını ortadan kaldırmak olduğuna işaret etti. Kışanak, “Kayyım; yerel demokrasiye, toplumsal cinsiyet eşitliğine, Kürt sorununun topluma dayalı yerel siyasi çözümüne yönelik bir saldırıdır. Bir yıkım ve talan projesidir. Biz kadınlar içeride, dışarıda bulunduğumuz her yerde bu saldırıya karşı güçlü bir direniş örgütleyecek ve topluma dayalı yerel demokrasiyi yeniden inşa edeceğiz” dedi.

Konferansın açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptı. Güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Buldan, HDP’nin demokratik yerel yönetimler modeli, eşit temsiliyet ilkesi, eşbaşkanlık sisteminin uygulanmasının mimarı olan kadınları selamladı, Deniz Poyraz ve mücadelede ölümsüzleşen kadınları andı.

Eşbaşkanlık sisteminin Türkiye ve Ortadoğu’da kadınların siyasette eşit temsiliyeti bakımından önemli bir kazanım olduğuna vurgu yapan Buldan, “Bu, kadınlar adına yüzyılın bir başarısıdır” dedi. Kadın temsiliyetinin olmadığı yerel yönetim sisteminde demokratik işleyişin mümkün olmadığına işaret eden Buldan, eşbaşkanlık sistemiyle yönettikleri belediyelerde, kadına duyarlı bütçelemeye gittiklerini, kadın emeği ve üretimine dayalı kooperatifler kurduklarını, kadınlara yönelik ekonomik ve sosyal politikalar ürettiklerini, kadına yönelik şiddetle mücadele mekanizmaları oluşturduklarını ve bu amaçla hizmet veren kadın kurumları açtıklarını söyledi.

Kayyumların Kürt halkının iradesine, demokrasiye ve kadın kazanımlarına yönelik bir darbe olduğunu belirten Buldan, kayyum darbesini gerçekleştirenlerin erkek egemen düzeninin devamını hedeflediğini söyledi. Buldan, “Bu sürecin devamı olarak İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiler ve kadınları güvencesizlik, şiddet ve ölümün kıskacına aldılar. Kadınların bin bir emek ve mücadeleyle elde ettiği demokratik kazanımları tartışma konusu haline getirip bu mevcut yasaları dahi uygulamama yoluna gittiler” diye konuştu. HDP Eş Genel Başkanı Buldan, kadınlara erkek egemenliğine karşı mücadele ve meydan okuma çağrısında bulundu.

Kayyum düzeninin soygun, talan, rant üzerine kurulu olduğunu belirten Buldan, Kürt düşmanlığının kayyum rejiminin temel politikası haline getirildiğini vurguladı, “Bu ırkçı, soyguncu, kadın ve Kürt düşmanı politikaların uygulayıcılarının, demokratik zeminde sandıkta, hukuk zemininde adalet önünde hesap verecekleri günler yakındır. Halkın ne tek bir kuruşunu ne de tek bir hakkını onların insafına bırakmayacağız. Halkın iradesi olmadan gaspla geldiler, ama halkın meşru iradesi ve demokratik tercihleriyle de gidecekler, bundan hiç kimsenin şüphesi ve kaygısı olmasın” dedi.

Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur, biz çözdük” şeklindeki sözlerini hatırlatan Buldan, inkar siyasetine değindi, Kürt sorununda çözüm ve tecridin demokratik siyasetle aşılacağını söyledi.

HDP’nin kadın partisi olduğunu vurgulayan Buldan, toplumsal cinsiyet eşitsizliği başta olmak üzere bütün eşitsizliklerin çözümüne, eşitliğin, adaletin, onurlu bir barış ve demokratik yönetimin tesis edilmesine HDP’nin talip olduğunu kaydetti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu