Güncel

HDP MYK: 33 düş yolcusunun anıları mücadelemizde yaşayacak

HDP MYK, Suruç Katliamı'nın 6. yılında açıklama yaptı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde DAİŞ’in bombalı saldırısında 33 Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesinin katledilişinin 6’ncı yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Kobanê’de tarihin gördüğü en görkemli direnişlerden birinin sonucunda DAİŞ barbarlığının yenilmesi, sadece DAİŞ’in değil arkasındaki karanlık güçleri hüsrana uğrattığı ve topyekun saldırılara geçildiği belirtildi.

“Cezasızlık politikası da sürdürüldü”

Suruç’ta 33 genci katleden DAİŞ’in Diyarbakır, Ankara ve İstanbul’da elini kolunu sallayarak katliamlar yapmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Bu saldırı Kobanê’yi var eden değerlere karşı olduğu gibi, Türkiye’deki ilerici, demokrat ve sosyalist güçlere karşı geliştirilen ilk saldırılardan biriydi ancak ne yazık ki son olmadı. Bu saldırıda partimiz ve bileşenlerimiz hedef alındı. Katliamın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen, failler ve bağlantıları ortaya çıkarılmadı ve yargıda hak ettikleri cezaya çarptırılmadı. Suruç ile başlayan katliamların, herkesçe bilinen siyasi ve fiili sorumluları hesap vermedi, bildiklerini anlatmadı. Saldırıyı önlemeye yönelik görevlerini yapmayan kamu yetkilileri ve görevlileri de aradan geçen zamana rağmen hak ettikleri cezaya çarptırılmadı. 33 cana mal olan saldırı nedeniyle 3 Emniyet mensubuna göstermelik cezalar verildi ve bu cezalar da para cezasına çevrildi. Suruç Aileleri’nin siyasi ve fiili sorumluluk taşıyanlar hakkında yaptığı şikayetler için takipsizlik kararı verildi. Suruç Aileleri’nin tüm çabalarına ve mücadelelerine rağmen adalet beklentisi karşılık bulmadı. Yargı sürecinde katliamın bütün boyutlarıyla ortaya çıkarılması için gereken hassasiyet gösterilmediği gibi, cezasızlık politikası da sürdürüldü” denildi.

“Suruç Aileleri’nin yanında olmaya devam edeceğiz”

Cezasızlık politikalarının bir an önce terk edilip,  ailelerin ve toplumun adalet beklentisinin karşılanması çağrısında bulunulan açıklamada, “Biz Suruç Katliamı’nı da, 5 Haziran Diyarbakır ve 10 Ekim Ankara Gar katliamlarını da ve bunların arkasındaki planlayan ve azmettiren güçleri de biliyoruz. Katliamın gerçek failleri, bağlantıları ve siyasi sorumlularının yargılanması için mücadele etmeye, Suruç Aileleri’nin yanında olmaya devam edeceğiz. 33 düş yolcusu’nun anılarını mücadelemizde yaşatmayı sürdüreceğiz” diye belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu