Güncel

“Hasta tutsak Sabri Kaya serbest bırakılsın”

F oturumunun 419. Haftasında ağır hasta tutsak Sabri Kaya’nın serbest bırakılması istendi

Hasta tutsakların özgürlüğü için yapılan F oturumunun 419. Haftası, koronavirüs pandemisi nedeniyle internet üzerinden yapıldı.

Hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek ve tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılması, acilen tahliye edilmeleri istemiyle her hafta İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonunun düzenlediği F Oturumu, koronavirüs salgını nedeniyle bir kez daha sosyal medya üzerinden gerçekleşti. Bu hafta 419’uncusu gerçekleştirilen oturum, Sabri Kaya’nın özgürlüğü için yapıldı. Açıklamayı İHD Hapishane Komisyonu’ndan Meral Şahin okudu.

58 yaşındaki Sabri Kaya’nın kalp hastası olduğu tespit edildikten sonra, 2013 yılında Ankara Numune Hastanesinde ve 2016 yılında Osmaniye 2 No’lu T Tipi Hapishanesinde kalırken olmak üzere iki defa kalp ameliyatı olduğu söylenen açıklamada, “2016 yılında İl Sağlık Kurulu’nun verdiği ‘hapishanede kalamaz’ raporu üzerine avukatı tahliyesi için başvuru yaptı. Ancak Adli Tıp Kurumu bu raporu kabul etmedi ve Sabri Kaya’nın hapishanede kalabileceğine dair raporu düzenledi. Sürekli tedavi gerektiren bu hastalığına rağmen tedaviye erişimde ciddi sorunlar yaşadı” denildi.

‘Tedavi haktır, engellenemez’

25 Mart’ta kalp krizi geçiren kronik kalp hastası olan Sabri Kaya’nın, daha sonra geçirdiği beyin kanaması sonucu bir damarının tıkanmasıyla konuşma ve hareket etme yeteneğini kaybettiği söylenen açıklamada, “Bu durumda dahi infaz ertelemesi ile tahliye edilmezken, Osmaniye Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde hastane mahpus koğuşuna götürüldü. Son aldığımız bilgiye göre aileye, ’14 gün burada kalacak’ demelerine rağmen 3 Nisan 2020 sabahı hapishane revirine getirmişler. Telefonda konuşması anlaşılmıyor, görüşme talebi yerine getirilmiyor.

“Coronavirüs önlemi adı altında aile görüşleri yasaklandığından ailesi ile görüşemeyen Sabri Kaya’nın avukatı yeniden infaz ertelemesi dilekçesi verdi. Ailesi umutla bu talebin kabul edilmesini ve Kaya’nın serbest bırakılmasını bekliyor. Sabri Kaya ve tüm hasta mahpuslar serbest bırakılsın. Tedavi haktır engellenemez” ifadeleri yer aldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu