Güncel

“Hasta tutsak Kadri Sancar Serbest Bırakılsın”

F Oturumu eylemlerinin 488’inci haftasında, İzmir Aliağa 1 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde olan hasta tutuklu Kadri Sancar’ın durumuna dikkat çekildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, her hafta hasta tutukluların durumunu gündeme getirdiği “F Oturumu” eyleminin 488’inci hafta oturumunu salgın nedeniyle sanal medya hesapları üzerinden dernek binalarında düzenledi.

Oturumda, İzmir Aliağa 1 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde bulunan hasta tutuklu Kadri Sancar’ın durumuna dikkat çekildi.

Oturumda açıklamayı okuyan İHD Yöneticisi Ferit Bulut, hasta haklarının evrensel olduğunu söyledi. Bulut şöyle devam etti:

“Kadri Sancar, 17 yaşında iken gözaltına alınarak haksız suçlamalara maruz kalmış ve adil yargılanma hakkı ihlal edilerek  22 yıl hapis cezasına mahkum edilmiştir. Cezası Yargıtay tarafından onanan Sancar için avukatları, yeniden yargılama talebi ile Anayasa Mahkemesine başvuru yapmaya hazırlanmaktadırlar” dedi.Devletin ihtiyacı olan herkese gerekli tıbbi desteği sağlamakla yükümlü olduğunu ifade eden Bulut, “Tedavi hakkı engellenemez. Ancak bu konuda dışarıda dahi ciddi sorunlar yaşanmakta, bu sorunlar, hapishane ortamında çok daha ağır sonuçlara yol açmaktadır. Bu sorunlar çözülmediğinden, hasta mahpuslar her geçen gün ellerimizden kayıp gitmektedirler”

Hasta tutsakların tedavi ve sağlığa erişimin olmadığı olumsuz yaşam koşullarının hakim olduğu hapishanelerde tutmanın cinayet olduğuna işaret eden Bulut, tutuklu Sancar’ın durumunu şöyle paylaştı:

“Ulaşılan bilgiye göre; Kadri SANCAR, 17 yaşında iken gözaltına alınarak haksız suçlamalara maruz kalmış ve adil yargılanma hakkı ihlal edilerek 22 yıl hapis cezasına mahkum edilmiştir. Cezası Yargıtay tarafından onanan Sancar için avukatları, yeniden yargılama talebi ile Anayasa Mahkemesine başvuru yapmaya hazırlanmaktadırlar. Sancar, diğer sağlık sorunlarının yanında, Hepatit- B hastası olup, gözaltında iken gördüğü işkencenin neden olduğu ciddi çene ve diş sorunları yaşamaktadır.”

Barut; “Bilinen bu hastalığı olmasına rağmen, Sancar’a,  uzun pandemi süreci boyunca,  kullanması gereken ilaçları verilmemiş, kontrol ve tetkikler için dahi hastaneye götürülmemiştir.  Tedavi edilmezse tüm dişlerini kaybetme riski olduğu bilinmesine rağmen diş tedavisi de yapılmamıştır. Diş hastalığının ağır sağlık sorunlarına yol açabileceği bilinmesine ve hali hazırda yemek yemesini engellemesi nedeniyle ciddi sorunlar ortaya çıkmış olmasına rağmen bir çözüm üretilmemektedir” dedi.

Bulut, Sancar ve hapishaneelrde bulanan tüm hasta tutukluların serbest bırakma çağırısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu