Güncel

Hasta tutsağın tedavisi engelleniyor

29 yıldır tutsak olan Yusuf Akbaba, ‘Tedavi edilmesi gerek’ raporuna rağmen tedavi edilmiyor

Diyabet, kalp ve göz başta olmak üzere birçok sağlık sorunu yaşayan 29 yıllık tutsak Yusuf Akbaba’nın yakını Rukiye Akbaba, şuan tedavi edilmesi gerekirken tedavi hakkının engellendiğini belirterek, “Cezaevinde yasalar işlemiyor. Bu devlet politikasıdır” dedi

Son dönemlerde hasta tutsaklara yönelik artan ihlaller ve baskılar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Hasta tutsaklar götürüldükleri hastanelerde kelepçeli tedaviye zorlandıkları için tedavi olmadan hapishaneye geri gönderiliyorlar. Son olarak Denizli T Tipi Hapishanesinde olan ağır hasta tutsak Yusuf Akbaba’nın (57), diyabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon, kalp ve göz rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorunuyla boğuşuyor. 29 yıllık hapishane sürecinde İzmir, Bursa, Siirt, Bolu, Ankara, Kırklareli ve Eskişehir olmak üzere 7 ayrı hapishane dolaştırılan Akbaba’nın sağlık sorunları ise giderek ağırlaşıyor. Akbaba’ya 2005 yılında götürüldüğü Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Hastanesi’nden diyabet, göz sorunları için tedavi görmesi gerektiği belirtilmesine rağmen Adli Tıp Kurumu (ATK) 2006 yılında “Cezaevinde kalabilir” raporu verdi. Akbaba’nın sağlık sorunlarına ilişkin konuşan yakınları ise Akbaba’nın tedavi edilmediğini belirtti.

‘Rapora rağmen tedavi edilmiyor’

Tutsak Akbaba’nın yeğeni Rukiye Akbaba, dayısının birçok hastalıkları olmasına rağmen hapishaneden hapishaneye “sürgün” edildiğine dikkati çekti. Dayısının hastalıklarından dolayı diyet listesine göre beslenmesi gerektiğini belirten Akbaba, ne diyet listesinin verildiğini nede tedavisinin yapıldığını aktardı. Dayısı Akbaba’nın tüm hastalıkları hapishanede yakalandığının altını çizen Akbaba, “Cezaevine girdikten kısa süre sonra şeker hastalığına yakalandı. Bununla birlikte hastalıkları çoğaldı. Şuan tedavi edilmesi gerekiyor ama tedavi hakkı engelleniyor. Onlarca doktorun imzalı ‘Tedavi edilmesi gerek’ raporuna rağmen tedavi edilmiyor” dedi.

‘Cezaevinde yasalar işlemiyor. Bu devlet politikasıdır’

Dayısının hapishanedeki sorunları telefonla aktarmasının da engellendiğini dile getiren Akbaba, “Böyle bir şey olunca telefon direk kapanıyor. Ama bizim gördüğümüz kadarıyla cezaevi idarelerinin özellikle siyasi tutuklular üzerine baskısı var. Bu tür uygulamalar ile ‘Ölünüzde dirinizde bizim elimizde’ demek istiyor” diye belirtti. Cezaevi politikasına karşı durmaya devem edeceklerini belirten Akbaba, şunları söyledi: “Kimse korkmasın herkes buna karşı ses çıkarsın. Ses çıkarmadıkça korktuğumuzu düşünecekler. Orada bulunan benim dayım ben konuşmasam kim konuşacak. Bütün tutukluları sahiplenmek gerek.” Devletin tutuklular üzerindeki politikasının bir an önce değişmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Akbaba, “Cezaevinde yasalar işlemiyor. Bu devlet politikasıdır” dedi. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu