GüncelKadın

Hacettepe Üniversitesinde “İstanbul Sözleşmesi Bizim” dövizine engel

HÜKÇAT'ın astığı "İstanbul Sözleşmesi Bizim" yazılı döviz kaldırıldı. Öğrenciler, "Baskı ve engellemelere rağmen kadın mücadelesini de İstanbul Sözleşmesini de savunmaktan geri durmayacağız" dedi.

Hacettepe Üniversitesinin oryantasyon günleri için stand açan Hacettepe Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu’nun (HÜKÇAT) astığı “İstanbul Sözleşmesi Bizim” yazılı döviz, güvenlik birimi tarafından kaldırıldı. Üniversitenin güvenlik birimi ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı yönetimi döviz kaldırılmadığı takdirde standı kapatacaklarını söyledi. Olaya tepki gösteren öğrenciler, “Tüm bu baskı ve engellemelere rağmen kadın mücadelesini de İstanbul Sözleşmesini de savunmaktan geri durmayacağız” dedi.

Hacettepe Üniversitesi UNI101 Üniversite Yaşamına Giriş dersi kapsamında üniversiteye yerleşen öğrenciler için yapılan oryantasyonda topluluklarını tanıtmak amacıyla stand açan HÜKÇAT’a üniversitenin güvenlik birimi müdahalede bulundu. Stand içerisinde “İstanbul Sözleşmesi Bizim” yazılı dövizin kaldırılması için baskı uygulayan güvenlik birimi ve Hacettepe Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı yönetimi, yazı kaldırılmadığı takdirde standın kapatılacağını söyledi. Yapılan müdahaleye karşı öğrenciler, “Bizlerin en doğal kürsüsü olan topluluklarda söz hakkımıza yönelik bu tür engellemeler hak gasbından başka bir şey değil. İstanbul Sözleşmesi bugün biz genç kadınların en çok sahiplenmesi ve savunması gereken şey iken üniversite yönetiminin bu tutumu kabul edilemez. Fakat biz tüm bu baskı ve engellemelere rağmen kadın mücadelesini de İstanbul Sözleşmesini de savunmaktan geri durmayacağız” dedi. (Kaynak: Evrensel)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu