Güncel

Haber takibi sırasında faşistlerin saldırısına uğrayan Öztaş ve Sezgin bugün savcılığa çıkarılacak

Konya Meram'da yaşanan ırkçı saldırıyı protesto eyleminde Kasımpaşa'da faşist bir grubun saldırısına uğrayan eylemcilerden dört genç ile iki gazeteci hala gözaltında

Dün, İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Taksim Tünel’de düzenlediği açıklama sonrasında yürüyüş yapan gençlere Kasımpaşa’da faşist bir grup saldırmıştı. Faşist grup eylemcilerle birlikte haber takibi yapan gazetecilere saldırmış ve birçok gazeteciyi yaralamıştı.

Saldırı sonrasında darp raporu almak için Taksim İlkyardım Hastanesi’ne giden gazeteciler kendisinden haber alınmayan MA muhabiri Enes Sezgin’i tesadüfen burada gördü ve gözaltında olduğunu öğrendi. Enes, hastanede de gazetecilerin gözü önünde polis tarafından ters işkence takıldı ve darp edildi.

Bu esnada darp raporu için saldırıya uğrayan diğer gazetecilerle hastanede bulunan Taylan Öztaş’a, polis tarafından ters kelepçe takıldı, yere yatırılarak, boynuna basıldı ve darp edilerek gözaltına alındı. Çok sayıda görgü tanığının ve gazetecilerin tanık olduğu işkenceye tepki gösteren gazeteciler ile polis arasında revirde tartışma yaşandı.

Polis burada gazetecileri gözaltına almakla tehdit etti.

Öztaş’ın muayeneden sonra çıkacağını söyleyen polis, gazeteciler kapıda beklerken başka bir kapıdan Enes ve Öztaş’ı kaçırdı. Durumu fark eden gazetecilere de gözaltların Kasımpaşa Karakoluna götürüldükleri söylendi.

Buraya giden gazeteciler ile HDP milletvekili Ali Kenanoğlu’na ise  gözaltıların Kasımpaşa’da olmadığı söylendi. Buradan Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne geçen gazeteciler, avukatlar ve Ali Kenanoğlu gözaltların akıbetini ancak sabaha karşı öğrenebildi.

Bu saate kadar gözaltların nerede olduğu öğrenilemedi.

HDP Gençlik üyeleri Seyfettin Kumek, Serhat Sezgin, Pınar Aslan, Caziye Aygün ile MA muhabiri Enes Sezgin ve Özgür Gelecek muhabiri Taylan Öztaş sabaha karşı Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde darp raporu aldıktan sonra Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Önce faşistler sonra polis tarafından darp edildiler

Ayrıca, emniyette gözaltında tutulanlarla görüşen avukat Sercan Korkmaz, “Gözaltında bulunan 6 kişinin de durumu iyi değildi. Hem yürüyüş esnasında saldırganlar tarafından darp edilmiştiler hem de hastanede darp raporu alındıktan sonra emniyete götürüldükleri sırada polisler tarafından arabanın içinde darp edilmişler. Sezgin, boynunu oynatamıyordu. Gözlerinde kızarıklar, yüzünde morarmalar vardı. Diğer kişilerin de durumu benzerdi. Gözaltında bulunan Serhat Sezgin’in de yanağı patlamıştı” dedi.

Susma haklarını kullanan altı kişinin bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu