Güncel

Haber-Sen’den baskı ve ihraçlara tepki

Haber-Sen, sendikal faaliyetleri nedeniyle üye ve yöneticilerine yönelik baskı, sürgün ve ihraçlara tepki gösterdi.

OHAL kalktığı halde soruşturmaların neden 657 Sayılı Kanunu’na göre değil, 375 Sayılı KHK’nin geçici maddesine göre yapıldığını soran Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, “Baskılar ve tehditler bizi doğruları söylemekten, haklarımızı, hayatlarımızı savunmaktan asla vazgeçiremeyecek” dedi.

ETHa’nın haberine göre, Ankara’da toplanan genişletilmiş başkanlar kurulu toplantısında konuşan Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, OHAL kalktığı halde neden soruşturma 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun disiplin usullerine göre değil de 375 Sayılı KHK’nin geçici 35. maddesine göre yapıldığını sordu. Türkiye’de baskıcı uygulamaların günden güne arttığını belirten Balcan “Muhalif sesler baskılar, gözaltılar ve tutuklamalarla sindirilmeye çalışılmaktadır. Kamu kurumlarındaki biz emekçiler ise sürgünler, açığa almalar ve ihraçlar ile susturulmaya çalışılmaktayız” dedi.

TRT’de örgütlü yönetici ve üyelerine yürüttükleri sendikal etkinliklerden dolayı disiplin cezaları, soruşturmalar ve görevden uzaklaştırma verildiğini anlatan Balcan, “Harbiye Radyoevi binamız elden gidiyor’ dedik, soruşturmalar ve cezalarla susturulmak istendik.

Kurum İçi Yükselme Sınavında ‘kadın-erkek ayrı sınıflarda yapılması kabul edilemez’ dedik, kamuoyunu haberdar etmek üzere Twitter çalışması yaptık, TRT yönetimi cevap vereceğine cadı avına çıkarak sosyal medya paylaşımlarımızla bizi baskı altına almaya çalıştı. Geçtiğimiz haftalarda 22 yıllık şef montajcı Deniz Salmanlı bir tweeti gerekçe gösterilerek kurumdan atıldı. Tesadüfe bakın ki Deniz Salmanlı hakkındaki soruşturma Sendikanın Haremlik- Selamlık sınava karşı Twitter eyleminin hemen ertesi günü yani 2 Nisan 2021 tarihinde açıldı” diye konuştu.

Salmanlı’nın tek bir müfettişin değerlendirmesi ve göreve henüz atanan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’nın tek bir imzası ile kurumdan ihraç edildiğini belirten Balcan, düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde Salmanlı’nın şiddete uğrayan milletvekilleri ile ilgili paylaşımlarının, Kızıldere anması paylaşımının Meclis çatısı altında da yapıldığını kaydetti. Pek çok defa yargının beraat kararı ve kovuşturmaya gerek olmadığı kararlarına rağmen, suç ve suçlu yaratılmaya, sendikal çalışmaların engellenmeye ve korku iklimi yaratılmaya çalışıldığını ifade eden Balcan, “Hem hukuksal olarak hem de sendikal mücadelemiz açısından bu uygulamalar yok hükmündedir. Haksız hukuksuz KHK’lar iptal edilsin… Amir insiyatifi ile ihraçlar son bulsun. Gerçek adalet için hukuk mücadelemizi başlattık ve mutlaka kazanacağız. Baskılar ve tehditler bizi doğruları söylemekten, haklarımızı, hayatlarımızı savunmaktan asla vazgeçiremeyecek” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu