Güncel

Gülistan Doku davası: Engin Yücel hakkında yakalama kararı

Kayıp Gülistan Doku’ya ait kişisel bilgileri sanal medyada paylaşan, baş şüpheli Zainal Abarakov’un babası Engin Yücel hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun Dersim’de kaybedilmesinin üzerinden 649 gün geçti. Doku’nun kaybolmasına dair başlatılan soruşturma devam ederken, dosyadaki baş şüpheli Zainal Abarakov ve polis olan üvey babası Engin Yücel hala serbest.
Soruşturma sırasında Doku’ya ait  “gizli kalması gereken kişiye özel bilgileri sosyal medya üzerinden ifşa ettiği gerekçesiyle” hakkında soruşturma başlatılan Engin Yücel’in yargılandığı davanın 4’üncü duruşması Tunceli 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Şüpheli Engin Yücel duruşmaya katılmazken, Gülistan Doku’nun avukatları Ali Çimen ve Fatma Kalsen duruşmada hazır bulundu.
4 duruşmadır mahkemeye gelmeyen Engin Yücel hakkında mahkeme yakalama kararı çıkardı. Avukat Ali Çimen, duruşma sonrası yaptığı açıklamada Engin Yücel’in kamu görevlisi sıfatıyla Doku’nun kişisel verilerini hukuka aykırı bir şekilde ele geçirdiğini belirterek, “Bu dosya Gülistan’ın kişisel verilerinin hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilmesi hakkında açılan bir dosya idi. Bu soruşturma kapsamında Yücel’in memuriyet görevine son verilmişti. Bu davanın 4 duruşması yapıldı. Yücel, duruşmalara ısrarla gelmedi. Kaçtı da diyebiliriz. Bu nedenle hakkında yakalama kararı çıkarıldı” dedi.
NE OLMUŞTU? 
Dersim’de Munzur Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku 5 Ocak 2020’de, Zaynal Abarakov ile tartıştıktan sonra bir minibüse bindiği anlar mobese kameralarına takıldı. Ancak o günden sonra Gülistan’dan bir daha haber alınamadı. Gülistan için ailesi, 6 Ocak’ta kayıp başvurusunda bulundu ve en son birlikte görüldüğü Rus asıllı Zainal Abarakov’un bu olayda baş şüpheli olduğunu iddia ederek hakkında suç duyurusunda bulundu.
Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Dinar Köprüsü’nden geçen bir başka aracın kamera görüntüsünde, Gülistan’a ait olduğu öne sürülen köprü korkulukları ve bariyerler arasında otururken tespit edilen bir görüntü basına yansıdı ve Gülistan’ın intihar etmiş olabileceği şüpheleri üzerinde duruldu. AFAD ve Jandarma ekipleri tarafından suda arama çalışmaları başlatıldı. Baraj gölünde farklı tarihlerde birçok arama yapıldı. Ancak bir ize rastlanmadı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu