Güncel

Gezi şehidi Ayvalıtaş 1 Mayıs’ta anıldı

İstanbul: Gezi İsyanı sırasında (2 Haziran 2013) 1 Mayıs Mahallesi’nde yapılan eylemlere katılan ve burada araç çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün 3. Yılında dün (4 Mayıs) 1 Mayıs Mahallesi’nde anıldı.

SODAP, AKA-DER, LDG, DHP, Partizan ESP, HDK/HDP, KÖZ, Yeni Demokrat Gençlik (YDG), Mücadele Birliği tarafından ortak anma programı düzenlendi. 2 Haziran Perşembe günü Mehmet Ayvalıtaş’ın Eski Çekmeköy Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında bir anma gerçekleşti. Dün (4 Haziran Cumartesi) saat 18.00’de Şükrü Sarıtaş Parkı’nda müzik, forum ve belgesel gösterimi ile anma düzenledi. “Gezi şehitleri ölümsüzdür” yazılı pankart açılan etkinliğe, HDP Milletvekileri Sırrı Süreya, Erdal Ataş, Barış Akademisyenleri ve Gezi aileleri katılım sağladı. Etkinlikte Grup İsyan Ateşi, Grup Alamor ve BEKSAV tiyatro oyuncusu Murat Akdağ’da katılım gösterdi. Gezi şehitleri şahsında tüm devrim ve komünizim şehitleri şahsında bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

 

Cömert’in katili bugün Amed’de insan katletmeye devam ediyor”

Saygı duruşunun ardından BEKSAV tiyatrosundan Murat Akdağ sahne alarak, Gezi İsyanı’nı anlatan bir tiyatro sergiledi. Ardından Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş söz alarak “Mehmet’in yıl dönümü Haziran’da. O kadar çok şehitlerimiz var ki Suruç’ta, Ankara’da çocuklarımız katledildi. AKP kan dökmeye devam ediyor. Abdullah Cömert’in davası sonuçladı. Katili bu gün Amed’de insan katletmeye devam ediyor. Mehmetin davası ise hala sonuçlanmadı. Haklı olduğumuz için suçluyorlar” dedi.

 

“Gezi bir hasiyet rejimidir”

Ardından Barış Akademisyenleri Kınaç Ersoy ve Muzafer Kaya sahnede yer alarak, “Gezi bir hasiyet rejimidir. Bizim barış bildirimizde hasiyet bildirisidir” dedi.

Yaşanan katliamlara karşı barış bildirisi yayınladıklarında RTE’nin tehdit ve tutuklamalarından sonra akademisyenlere desteğin büyüdüğünü hatırlattı. Kaya, son sözlerinde ise “Israrla demokrasi ve barış demeliyiz gezide olduğu gibi” dedi.

Ardından HDP Miletvekili Erdal Ataş söz alarak iktidarın yaptığı katliamlara değinerek, “Bu ülkede yaşanan katliamlara ve baskılara karşı gezi isyanı bir göstergesidir. Hükümet bu baskıyı korumak için devam etiği baskıyı katliamlara devam ettirmektedir” dedi. Aktaş sözlerine şöyle devam etti; “Bu gün devrimci demokratları tutuklanmalarla, katliamlarla yok etmeye çalışıyorlar.”  

Ataşın ardından anmayı düzenleyen devrimci kurumlar söz alarak konuşma yaptı. Konuşmalardan sonra Grup İsyan Ateşi ezgileri ve marşları ile sahne aldı. Rabel’inde  sahne almasının ardından Mehmet Ayvalıtaş belgeseli ile etkinlik son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu