Güncel

Gezi Duruşması Çağlayan Adliyesi’nde görüldü

Bugün Çağlayan Adliyesi’nde içlerinde Osman Kavala’nın da bulunduğu 16 hak savunucusu ve taraftar gurubu çArşı’nın yargılaması başladı.

Gezi Parkı eylemleri nedeniyle 2017’den bu yana tutuklu bulunan  Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 16 hak savunucusu ile Beşiktaş’ın taraftar grubu çArşı’nın 35 üyesi bugün hakim karşısına çıkıyor.

Amerikalı akademisyen Henri Barkey’nin de yargılandığı dava öncesi Taksim Dayanışması, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Zeynel Özen, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Osman Kavala’nın eşi Ayşe Kavala, Prof. Dr. Buğra Kavala, Berkin Elvan’ın annesi ve babası, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, İngiltere, Hollanda, Danimarka, Fransa ve İsviçre Almanya Konsolosluğu temsilcileri ile Uluslararası Af Örgütü Türkiye Kampanyalar Sorumlusu Milena Buyum’un yanı sıra çok sayıda sivil toplum ve meslek örgütü temsilcisi duruşmayı izliyor.

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala, Ses ve Görüntü Bileşim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Diğer yargılanan kişiler ve avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Davalar ayrıştırılsın

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak söz verilen müdafi avukat Ali Rıza Dizdar, 4 dosyanın birleştirilmesinin hukuka aykırı olduğunu vurguladı. Av. Dizdar, Gezi ve çArşı davalarının adli tatil esnasında avukatların yazılı beyanı olmaksızın birleştirildiğine dikkati çekti.

Avukat Ömer Kavili, dosyaların birleştirilmesinin siyasi bir karar olduğunu vurgulayarak, Kavala’nın çarşı davasıyla bir ilgisinin olmadığını kaydetti. Kavili, “Bizim beyanda bulunmamız, hakim sıfatıyla bizden görüş isteyebilmeniz için önce dosyadaki delillere erişim hakkı sağlamanız gerekir” dedi.

Kavili, davanın “siyasi linç ve intikam davasına” dönüştüğüne işaret ederek, “Yargı kültürü yok edildi. Siz 3 hakimden yargı kültürüne sahip çıkmanızı istiyorum. Bize verilen süreyi ihlal eden siz değilsiniz. İstanbul 30’uncu Ağrı Ceza Mahkemesi kaçak hakimi Mahmut Başbuğ’dur. Kendi kararınızın arkasında durmak suretiyle bu birleştirme kararının hukuka aykırı olduğunu tespit etmenizi istiyoruz. Birleştirme kararının ortadan kaldırılmasını, çArşı davasının ayrılarak, bu mahkemede devam etmesini talep ediyoruz” diye kaydetti.

ÇArşı davasından yargılanan Cem Yakışkan’ın avukatı Ersan Şen, “dürüst bir yargılama” talebinde bulundu. Av. Tuğçe Duygu Köksal, AİHM’in Kavala kararında savcının herhangi bir delillendirme yapmadığını söyledik. Kavala’nın avukatlarından Köksal Bayraktar, müvekkilinin farklı 3 olay üzerinden iddia edilen suçlamalarla yargılandığını ifade etti. Bu durumun hukuka aykırı olduğunu belirten Bayraktar, dosyaların ayrılmasını istedi.

çArşı davasında yargılanan 35 kişiye, “Cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “örgüt kurma veya kurulan örgüte üye olma”, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi”, “bıçak veya diğer aletleri izinsiz olarak satma, satın alma, taşıma veya bulundurma” suçlamaları yöneltiliyor.

Gezi Parkı davasında yargılanan 16 kişiye ise, “Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme”, “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet”, “yaralama”, “silahla yağma”, “silahla birden fazla kişi ile birlikte konutta geceleyin yağma”, “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme”, “mala zarar verme”, “kamu malına zarar verme”, “siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme”, “sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması”, “kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralamak” ve “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme” suçlamaları yöneltiliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu