Emek

Gever’de elektrik işçileri açlık grevine hazırlanıyor

Gever: Bir süre önce özelleştirilen VEDAŞ’a bağlı arıza-bakım-onarım servisinde taşeron olarak çalıştırılan DİSK Enerji-Sen üyesi elektrik işçileri, taleplerinin karşılanması amacıyla daha önce gerçekleştirdikleri iş bırakma ve uyarı eylemlerinin sonuçsuz kalması üzerine bugün çarşı merkezine çadır kurdu.Çadır eylemi Salı ve Çarşamba günleri de devam edecek. İşçiler çadır eylemini çalışma şartlarının düzeltilmesi ve insanca bir ücret talep ettikleri basın açıklamasıyla duyurdular.

DBP yöneticilerinin destek verdiği basın açıklamasında,  bir konuşma yapan DİSK Enerji-Sen üyesi işçilerinden Salih Alim, elektrik işçilerinin çalışma şartlarının düzeltilmesi ve insanca yaşanabilecek bir ücret talepleri ile daha önce gerçekleştirdikleri iş bırakma ve uyarı eylemlerini hatırlatarak taleplerine yönelik bir gelişme yaşanmazsa önümüzdeki günlerde çadır eylemine devam edeceklerini ve iş bırakma eylemi ile 24 saatlik dönüşümlü açlık grevine başlayacaklarını belirtti.

 

“İş kazalarında ölmek istemiyoruz”

Konuşmanın ardından basın açıklaması metnini işçiler adına okuyan Kadir Biral, enerji iş kolunda artış gösteren iş kazalarına değinerek insanca yaşam ve güvenceli iş talepleri için 2 aydır sürdürdükleri iş bırakma ve uyarı eylemleri sonucunda, verilen sözlerin ve protokol şartlarının yerine getirilmemesi üzerine eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Biral asıl iş olarak nitelenen işlerin yasalarda açık bir şekilde taşeron çalışma ile yaptırılamayacağı belirtilmesine ve mahkemelerden çıkan hükümlere rağmen yıllardır kanuna aykırı bir şekilde taşeron olarak çalıştırıldıklarını söyledi. Taşeron olarak enerji iş kolunda çalıştırılmalarının göz göre göre ölüme gitmek ve iş kazalarında artış anlamına geldiğini aktaran Biral, birçok işçi arkadaşlarının iş kazaları geçirdiğini halde herhangi bir adım atılmadığını belirterek, karşılaştıkları bu duruma karşı özlük hakların alana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi.

 

18082014089

“Süresiz iş bırakma ve dönüşümlü açlık grevine gideceğiz”

Enerji iş kolu ve tüm diğer iş kollarında taşeron şekilde çalıştırma son bulana kadar alanlarda sürdürdükleri mücadelenin devam edeceğini ifade eden Biral, Manisa’nın Soma İlçesi’nde 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği iş cinayetini unutmadıklarını belirtti.

3 ilçede taşeron olarak çalıştırılan işçiler olarak taleplerinin karşılanmaması durumunda 21 Ağustos Perşembe gününden itibaren VEDAŞ arıza-bakım-onarım servisindeki alanda süresiz iş bırakma ve 24 saatlik dönüşümlü açlık grevi ile eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu. Biral, halkın ve işçilerin artık mağdur edilmemesi çağrısında bulunarak, sorunun diyalog yöntemi ile çözümünden yana oldukları belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu