EmekGençlik

Flormar işçilerine direnişlerinin 228. gününde ziyaret

Flormar işçilerinin direnişleri 8 aydır devam ediyor. Flormar işçileri, sendikal örgütlenme hakları için başlattıkları mücadele 228 günü geride bıraktı. Bu süre zarfında birçok kurum, ziyaret ve dayanışma etkinlikleri ile Flormar işçilerinin direnişine destek oldu. Direnişin 228. gününde de HDP İstanbul ve Gebze Gençlik Meclisleri ve Yeni Demokrat Gençlik(YDG) fabrika önüne giderek işçilerle bir araya geldi.

İstanbul: Flormar işçilerinin direnişleri 8 aydır devam ediyor. Flormar işçileri, sendikal örgütlenme hakları için başlattıkları mücadele 228 günü geride bıraktı. Bu süre zarfında birçok kurum, ziyaret ve dayanışma etkinlikleri ile Flormar işçilerinin direnişine destek oldu. Direnişin 228. gününde de HDP İstanbul ve Gebze Gençlik Meclisleri ve Yeni Demokrat Gençlik(YDG) fabrika önüne giderek işçilerle bir araya geldi.

Flormar’ın Gebze Organize Sanayi’sinde bulunan fabrikasının bulunan direniş çadırının önüne alkış, zılgıt ve sloganlarla yürüyüş yapıldı. “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Biji Berxwedana Karkeran”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları atan kitleyi direnişte olan işçilerde alkışlarla ve sloganlarla karşıladı.

Direniş çadırının önünde işçiler adına ve HDP Gençlik Meclisleri adına açıklama yapıldı. İşçiler adına Şivan Kırmızıçiçek bir konuşma gerçekleştirdi. Kırmızıçiçek, direnişin 228 gündür devam ettiğine ve kazanımla sonuçlanana kadar devam edeceğine vurgu yaparak: “Bu direniş, emekten yana olanların emeği sömürenlere karşı bir direnişidir. Flormar işçilerinin başlatmış olduğu direniş sadece Flormar işçileri için değil, tüm işçilerin sendikal hakları için vermiş olduğu bir mücadeledir. Bu yüzden birçok kesim tarafından sahiplenilmelidir ve sahipleniliyor.” dedi.

Ziyarete gelen kitle adına yapılan açıklamada: “Hukuksuzluğa karşı, sömürüye karşı, sendikal haklar için başlatmış olduğunuz direnişi saygı, dayanışma ve birlik ile selamlıyoruz. Burjuvazinin işçi sınıfını her zaman yok sayması haklarını gasp etmesi ve bütün bunların özellikle iktidarlar tarafından desteklenmesi maalesef ki günümüze kadar devam etmiştir.” dedi.

Kitle adına yapılan açıklamanın devamında Flormar işçi direnişi ile İstanbul havalimanı işçilerinin direnişinin ortak yanlarına dikkat çekilerek: “Biz hakkımızı istediğimiz sürece, hapishanelere atılıyoruz işlerimizden atılıyoruz fakat bunlar direnişimizden vazgeçmemiz için bir neden değildir. Biz her zaman kapitalizme karşı işçi sınıfı olarak haklarımıza sahip çıkacağız ve direncimiz her zaman diri olacaktır. Flormar işçi direnişi birçok direniş için ilham kaynağı olmuştur.” denildi.

Yapılan konuşmanın sonunda 7’inci yıl dönümünde olduğumuz Roboski Katliamında yaşamını yitirenler anılarak, Roboski davasının takipçisi olunacağı belirtildi.

Konuşmaların ardından sloganlar, marşlar ve türküler eşliğinde direniş halayları çekildi. Halayların ardından işçilerle sohbet edildi ve işçilerle birlikte fabrika önünde fotoğraflar çekildi.

Kitle fabrika önünden ayrılırken işçiler bir gelenek haline getirdiği “Güle Güle Dostlar Yine Bekleriz” sloganlarıyla kitleyi uğurladı.

HDP Gençlik Meclisleri ve YDG’lilerin olduğu grup OSB’den ayrılırken kolluk kuvveti tarafından GBT uygulamasına tabi tutuldu. Kolluğun provakatif davranışlarına karşın kitlenin serinkanlı olması ile birlikte herhangi bir gözaltı işlemi yapılmadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu